Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

У Празі через фотовиставку показали горе українських матерів, які втратили синів на війні

02.03.2020
У Празі через фотовиставку показали горе українських матерів, які втратили синів на війні

«Ми. Мами. Сильні»…Це про жінок, які втратили своїх синів на фронті. Фотовиставку  під такою назвою представили у столиці Чехії. 12 світлин із зображенням жінок, що тримають у руках портрети своїх загиблих синів, вражають своєю трагічністю.  Це перша така  виставка, яка показала Європі біль і  горе  українських матерів.

Триденну фотовиставку за участю мам загиблих героїв Лілії Ільницької та Олени Максименко відкрили 23 лютого на центральній площі Праги. Також портрети виставили в кінотеатрі «Atlas», де відбувся показ українського фільму «Атлантида» режисера Валентина Васяновича.

Сьогодні у міській раді героїні світлин та організатори  проєкту  поділилися своїми  враженнями  та висловили вдячність міському голові  Сергію Сухомлину за підтримку.

«В центральному кінотеатрі у Празі перед прем’єрою наші  мами виступили і розказали про своє горе і біль. Люди просто плакали,  чехи  ставали перед фотографіями  і були в ступорі.  Одна світлина -  мама з портретом загиблого сина-героя, інша – мама в українській хустці і костюмі. Важливо було показати  саме очі, бо в них - весь материнський біль, - говорить Юлія Толмачова, військова волонтерка, член ГС "Дім Ветерана".

«До мене підходили хлопці чехи і плакали, дякували  за наших дітей, які є прикладом для інших..», - розповідає  Олена Максименко, син якої загинув у 2016 році поблизу Широкіного.

Ця виставка – пам’ять про їхніх героїчних синів, які віддали життя за Україну. Їх об’єднало материнське горе, і тепер, гуртуючись, вони підтримують одна одну, переживаючи  біль втрати найрідніших. 

«Втратити найголовніше і не зламатися,  донести свою біль до людей  для того, щоб зупинити війну і вберегти інші долі від такої трагедії …Іноді ми не розуміємо, наскільки це важлива справа. Така народна дипломатія сильніша за офіційні заяви дипломатичних місій. Люди довіряють таким проєктам, бо відчувають  біль матерів. На сьомому році війни у нашого ворога основне завдання – зробити так, щоб про неї забули. У нас навпаки. Ми повинні постійно нагадувати Європі, якою ціною вдається стримуємо агрессора»,  - говорить міський голова Житомира Сергій Сухомлин.

У травні такий зворушливо-трагічний фотопроєкт матиме продовження. Зі слів організаторів,  виставку запропонували провести посольства інших країн.

Самі героїні світлин говорять: для них важливо, щоб про їхню втрату й біль знали, а підтримка і співчуття української діаспори спонукають на подальші проєкти. Вони знайшли в собі сили жити далі і займатися громадською діяльністю, а  це – великий подвиг.