Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Сімейні форми виховання та підтримка держави

25.03.2020
Сімейні форми виховання та підтримка держави

Бажання взяти на виховання дитину, народжену іншими, є ознакою нашої культури і виникає у небайдужих до чужого горя людей. Сімейними формами виховання дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування є усиновлення, опіка, піклування, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу.

УСИНОВЛЕННЯ

Усиновлення – є найкращою із всіх можливих на сьогодні форм сімейного влаштування дитини, тобто прийняття її у сім’ю на правах рідної. Усиновлення породжує між батьками (усиновителями) та дитиною взаємні права та обов’язки, які передбачені Сімейним кодексом України для батьків та їхніх біологічних дітей.

Дитина може бути усиновлена з будь – якої форми влаштування: опіки, прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, інтернатного закладу, якщо вона перебуває на обліку як дитина, котра підлягає усиновленню.

Усиновлення – це юридичний процес, під час якого рішенням суду створюються нові, постійні відносини між батьками та дитиною. Цей процес полягає в передачі батьківських прав та обов’язків від однієї родини до іншої. Усиновлена дитина має такі ж соціальні, емоційні та фізичні потреби, як і     будь – яка народжена у родині дитина.

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, можуть звернутися з письмовою заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей міської ради за місцем проживання.

Для отримання допомоги при усиновленні дитини необхідно звернутись до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації або за фактичним місцем проживання усиновлювача та надати такі документи:

 • заява усиновлювача, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
 • копія свідоцтва про народження дитини, виданого державним органом реєстрації актів цивільного стану після внесення змін до актового запису про народження дитини на підставі рішення суду про усиновлення дитини;
 • копія рішення суду про усиновлення дитини.

Допомога при усиновленні дитини призначається у розмірі, встановленому для виплати допомоги при народженні.

Станом на 1 березня 2020 року на обліку в управліннях соціального захисту населення Богунського та Корольовського районів перебувають 35  громадян, які отримують допомогу при усиновленні на 44 дитини.

ОПІКА, ПІКЛУВАННЯ

Опіка, піклування встановлюються для забезпечення виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, при прийнятті рішення про відібрання в них дитини і передачу її під опіку, хвороби батьків чи інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів таких дітей.

Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 років,  а піклування – над дитиною у віці від 14 до 18 років.

Опікуном (піклувальником) призначається переважно особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах з підопічною дитиною, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника. У разі призначення опікуна (піклувальника) враховується бажання дитини – сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування.

Дитина, над якою встановлено опіку або піклування, має право:

 • на проживання в сім’ї опікуна або піклувальника, на піклування з його боку;
 • на забезпечення їй умов для всебічного розвитку, освіти, виховання і на повагу до своєї людської гідності;
 • на збереження права користування житлом, у якому вона проживала до встановлення опіки або піклування;
 • на захист від зловживань з боку опікуна або піклувальника.

Встановлення опіки та піклування не припиняє права дитини на отримання пенсії, аліментів та інших соціальних виплат, призначених дитині відповідно до законів України.

Для одержання допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування до управління соціального захисту населення подаються такі документи:

 • заява опікуна чи піклувальника, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
 • копія рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною – сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування;
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • довідка про реєстрацію місця проживання опікуна (піклувальника) та дитини;
 • довідка про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує на дитину опікун (піклувальник).

Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається до досягнення дитиною 18 – річного віку в розмірі двох прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку (у разі отримання пенсії, аліментів, стипендії розмір допомоги визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами та розміром пенсії, аліментів, стипендії).

        Максимальний розмір допомоги становить:

на дітей віком:

з січня 2020р.

з липня 2020р.

з грудня 2020р.

до 6 років

3 558

3 718

3 842

від 6 до 18 років

4 436

4 636

4 790

Станом на 1 березня 2020 року на обліку в управліннях Богунського та Корольовського районів перебувають 170  громадян, які отримують даний вид допомоги на 227  дітей.

За інформацією департаменту соціальної політики міської ради