Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Служба (управління) у справах дітей: Понад 93% дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, влаштовано до сімейних форм виховання

25.01.2021
Служба (управління) у справах дітей:  Понад 93% дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, влаштовано до сімейних форм виховання

У службі (управлінні) у справах дітей міської ради опікуються долею дітей, які є найціннішим скарбом суспільства.  Від того, як ми виховуємо підростаюче покоління, залежить  майбутнє нашої країни, тому одним із основних  завдань служби є захист прав та інтересів дітей. На жаль, іноді трапляється так, що дитина залишається позбавленою любові, турботи та підтримки батьків наодинці зі своїми проблемами…

Облік дітей

Станом на 31.12.2020 на обліку служби (управління) у справах дітей перебувало 528 дітей:

353 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (у 2020 році статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, надано 53 дітям);

175 дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, з них:

- діти, які проживають у сім’ях, де батьки або особи, що їх замінюють, ухиляються від виконання батьківських обов’язків – 73;

- діти, які систематично самовільно залишають місце постійного проживання – 12;

- діти, які зазнали фізичного, психологічного, сексуального або економічного насильства в сім’ї – 25;

- діти, яким надано статус постраждалих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів – 65.

Спеціалісти служби формують та ведуть особові справи дітей.

На кожну дитину, яка перебуває на обліку служби, створено електронну обліково-статистичну картку в базі Єдиної інформаційної системи «Діти». Постійно проводиться робота щодо внесення змін та доповнень до карток дітей зазначеної категорії.

Діти в державних закладах

У закладах інституційного догляду та виховання дітей перебувають та потребують  влаштування до сімейних форм виховання 23 (6,51%) дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

 

Сімейні форми виховання

З 353 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на обліку служби, до сімейних форм виховання влаштовано 330 дітей, що становить 93,49%  від загальної кількості дітей даної категорії.

«274 дитини виховуються в сім’ях опікунів, піклувальників; 41  дитину влаштовано до дитячих будинків сімейного типу, 11 – до прийомних сімей; 4 тимчасово перебуває в сім’ях родичів, знайомих», – повідомляють у службі.

З 53 дітей, яких взято на облік у 2020 році, усиновлено – 5, влаштовано під опіку/піклування – 34, у дитячий будинок сімейного типу – 2, у прийомну сім’ю – 1, у ПТНЗ – 1, повернуто на виховання батькам – 1; 1 дитина набула статусу, перебуваючи у закладі інституційного догляду та виховання дітей, 4 дітей тимчасово влаштовані у сім’ї родичів/знайомих.

Упродовж 2020 року із закладів інституційного догляду 10 дітей усиновлено, 2 дітей, позбавлених батьківського піклування, повернуто на виховання до батьків, 3 дітей влаштовано під опіку, 1 – у дитячий будинок сімейного типу, 1 – у прийомну сім'ю.

Пріоритетним завданням  служби є надання кожній дитині можливості жити у безпечному сімейному оточенні, де вона зможе реалізувати свій потенціал в атмосфері щастя, любові та взаєморозуміння, що можливо завдяки розвитку сімейних форм виховання.

Проводиться постійна робота щодо розвитку мережі дитячих будинків сімейного типу задля того, щоб кожна дитина мала можливість зростати у колі власної родини та отримати майбутнє, на яке вона заслуговує.

На території міста функціонує 7 дитячих будинків сімейного типу. У 2020 році створено також новий дитячий будинок сімейного типу, для облаштування якого за кошти місцевого бюджету придбано меблі, побутову техніку та інші предмети тривалого вжитку відповідно до потреби на загальну суму 231,0 тис. грн.

Житомирською міською радою було виділено дві земельні ділянки виключно під будівництво двох дитячих будинків сімейного типу за сприяння БФ «Міст в життя» під керівництвом Вільгельма Шрьодера (Німеччина).  Двоповерхові будинки площею 290 кв.м. будуються «під ключ» за спеціально розробленими стандартами та планом. Планується,  що з 1 червня до Дня захисту дітей ці будинки буде передано новоствореним родинам, що приймуть на виховання і спільне проживання дітей-сиріт, де вони зростатимуть у турботі, любові та сімейному затишку.

Наразі відповідними службами Житомирської міської ради здійснюються  необхідні заходи  з  підбору  сімей у два нові ДБСТ, що будуються на провулку Евеліни Ганської, 33-33А.

Виявлення дітей, які залишилися без батьківського піклування

Службою (управлінням) у справах дітей у тісній співпраці з представниками органів місцевого самоврядування, ювенальної превенції  відділу поліції, департаменту освіти, закладів охорони здоров’я вживаються заходи щодо своєчасного виявлення дітей, які залишились без піклування батьків.

Упродовж 2020 року службою здійснено 43 профілактичні рейди та 785 обстежень житлово-побутових умов проживання дітей у неблагополучних сім’ях, під час яких проведено профілактичні бесіди з батьками щодо відповідального батьківства та запобігання жорстокому поводженню з дітьми.

До служби надійшло 119 повідомлень щодо жорстокого поводження з дитиною.

За клопотаннями служби за неналежне виконання батьківських обов’язків до адміністративної відповідальності притягнуто 56 осіб.

Захист інтересів дітей у судах

За участю працівників служби проходять судові засідання, у яких слухаються справи стосовно позбавлення батьківських прав, визначення місця проживання дітей, усиновлення, притягнення до кримінальної відповідальності неповнолітніх, захисту житлових та майнових прав та інші.

У 2020 році взято участь у 818 судових засіданнях.

Забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа

При виконавчому комітеті міської ради на соціальному квартирному обліку як такі, що потребують поліпшення житлових умов, перебуває семеро осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування,  з яких вже п’ятеро отримали соціальне житло.

У 2020 році особі з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, 22-річному Євгенію було придбано житло. Помешкання  загальною площею 29,11 кв.м на вул. Шевченка включено до житлового фонду соціального призначення та надано на праві користування, як особі з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування; квартира повністю придатна для проживання, облаштована за кошти місцевого бюджету на загальну суму 19,6 тис.грн. 

Про  реалізовані службою заходи у 2020 році

Протиепідемічні обмеження вплинули на  можливість проведення заходів із залученням підопічних дітей. Однак, до Дня усиновлення службою (управлінням) у справах дітей Житомирської міської ради проведено конкурс відеоробіт  «Коли сміється дитина  – посміхається небо». У заході взяли участь 14 сімей усиновлювачів, опікунів, прийомних сімей та родин дитячих будинків сімейного типу. Переможців визначено у чотирьох  номінаціях: «Талановита родина», «Щаслива родина», «Спортивна родина» та відзначено цінними подарунками.

15 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у 2020 році стали випускниками. Традиційно керівництво міста привітало їх з подією подарунками.

  До новорічних свят служба провела акцію зі збору подарунків для дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. До доброчинної справи долучилися структурні підрозділи виконавчого комітету міської ради, і 70 дітлахів отримали подарунки. 320 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають під опікою/піклуванням, отримали солодкі подарунки від міського голови.

У період дії карантинних заходів службою роздано більш як 300 продуктових наборів для дітей, які перебувають на обліку.