Сайт працює у тестовому режимі. Стара версія сайту доступна за посиланням old.zt-rada.gov.ua

ЩО ТАКЕ БЮДЖЕТ УЧАСТІ (ГРОМАДСЬКИЙ БЮДЖЕТ)?

Бюджет участі – інструмент прямої демократії, за допомогою якого мешканці міста залучаються до розподілу частини міського бюджету. Простими словами, це можливість громади реалізовувати власні ініціативи за бюджетні кошти.  У бюджеті міста щороку передбачатимуться гроші на реалізацію громадських проектів – не менше 1 % від власних доходів. 

Ви давно хочете, щоб у вашому мікрорайоні з’явився простір для відпочинку молоді? Мрієте, щоб на вулиці встановили велопарковку або маєте інші соціально-важливі ідеї? Тоді бюджет участі – ваш шанс зробити свій внесок у розвиток Житомира. Ви подаєте ідею та її технічне обґрунтування, а реалізовує її міська влада за бюджетні кошти. Головне, щоб вашу ініціативу підтримала громада міста.

ЕТАПИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТУ

Після подачі пропозиції заявником, проект проходить перевірку. У разі необхідності та за обов’язкового погодження з автором, до нього можуть вноситися корективи. Далі всі проекти, які відповідають вимогам та пройшли перевірку, будуть представлені для голосування громадськості.

Важливо те, що мешканці міста своїм голосуванням обиратимуть кращі проекти. Після затвердження бюджету міста на наступний рік будуть визначені структурні підрозділи міської ради, відповідальні за  виконання проектів-переможців. Реалізація проектів відбуватиметься протягом 2019 року, проводитиметься контроль за виконанням завдань, а по завершенню буде здійснено публічний звіт. 

ТЕРМІНИ

  • 1 квітня - 31 травня – прийом проектів; 
  • 1 червня - 31 липня – перевірка та узгодження проектних пропозицій;
  • 1 серпня - 30 вересня – промо-кампанія авторами проектних пропозицій; 
  • 1 жовтня - 10 жовтня – загальноміське голосування; 
  • 10 жовтня -13 жовтня – підсумки голосування; 
  • 14 жовтня – оголошення переможців. 

ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО ПРОЕКТНОЇ ПРОПОЗИЦІЇ:

  1. одна заявка – один об’єкт;

  2. вартість проектної пропозиції не повинна перевищувати одного мільйона гривень та повинна бути втілена протягом одного календарного року.

  3. якщо проектна пропозиція передбачає використання земельної ділянки, то вона має належати до власності територіальної громади міста Житомира.

  4. реалізація проектної пропозиції можлива лише в тому випадку, якщо вона спрямована на користь всіх житомирян, а не на конкретну особу.

ЯК ОБИРАТИМУТЬСЯ ПЕРЕМОЖЦІ?

За кращі проекти голосуватимуть не депутати, не члени виконкому, а виключно фізичні особи – мешканці міста. Всі заявки, які відповідатимуть вимогам, будуть розміщені на офіційному сайті. Віддати свій голос житомиряни зможуть під час електронного голосування на сайті, а також у консультаційних центрах (точні адреси будуть оприлюднені напередодні старту голосування). Важливо, що мешканці міста зможуть голосувати не тільки за 1 проект. Буде можливість обрати декілька кращих пропозицій.

ПОРАДИ ВІД ЕКСПЕРТІВ

Щоб реалізувати власну ідею для вдосконалення життя міста в рамках бюджету участі необхідно чітко обрати об’єкт, який можна змінити на краще. Об’єкт необхідно обрати такий, що буде цікавий для більшості жителів міста й не викликатиме супротиву в громаді. 

Ідея повинна бути реалістичною, адже міський бюджет завжди обмежений. 

Важливим є те, щоб ініціювала ідею не одна людина, а група відповідальних громадян, які вболівають за свій об’єкт чи ініціативу. 

Після підготовки проектної пропозиції необхідно переконати жителів міста Житомира, щоб вони підтримали ініціативу на голосуванні. 

Необхідно написати у проектній заявці максимальну конкретику, щоб громадяни, які обиратимуть найкращу ідею, чітко бачили результат. Найкращий варіант – візуалізація задуманого (макет, малюнок, ескіз тощо). 

Найголовніше у бюджеті участі – довіра до міської влади, яка реалізовуватиме проектні пропозиції переможців голосування. Адже у цьому процесі не мають важелів впливу ані чиновники, ані міський голова. Безпосередню участь приймають лише мешканці міста Житомира.

ТРОХИ ІСТОРІЇ

Модель «бюджету участі» виникла у 1987 році. Протягом 10 років вона тестувалася у різних містах Бразилії. У 1997 – 2000 рр. ідея участі громадян у розподілі бюджетних коштів поширилася Латинською Америкою, а з 2000 р. – досягла країн Північної Америки, Європи, Африки, Азії та Австралії. 

У сусідній Польщі бюджет участі запрацював у 2011, а в Україну поняття прийшло минулого року. За підтримки Фундації ПАУСІ міста Чернігів, Черкаси та Полтава запровадили бюджет участі  у рамках Проекту «Партиципаторний бюджет – можливості для підвищення громадської активності і встановлення справжнього партнерства з органами влади» (за сприяння Польсько-канадської програми підтримки демократії). 

У Житомирі «бюджет участі» запроваджений у 2016 році на початку березня. Положення про бюджет участі в місті Житомирі депутати підтримали на десятій позачерговій сесії Житомирської міської ради 16 червня. Крім того, у місті відбувся ряд навчальних семінарів. Проект реалізовується в Житомирі за підтримки Фундації польсько-української співпраці ПАУСІ у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Деморатії, співфінансованої з програми польської співпраці, на користь розвитку Міністерства закордонних справ РП та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD). 

Загалом, бюджет участі практикується більш ніж у 1500 містах на всіх континентах Землі.