Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

У Житомирі відбулася конференція «Актуальні питання ранньої діагностики та лікування захворювань молочної залози»

24.05.2017
У Житомирі відбулася конференція «Актуальні питання ранньої діагностики та лікування захворювань молочної залози»

У рамках реалізації проекту «Протидія поширенню онкологічних захворювань», 24 травня, у Житомирі відбулася конференція на тему «Актуальні питання ранньої діагностики та лікування захворювань молочної залози».

Начальник управління охорони здоров’я міської ради Марія Місюрова відзначила, що боротьба з онкологічними захворюваннями є однією з найбільш актуальних проблем як у Житомирі, так і в Україні в цілому.

«Регулярні профілактичні огляди дозволяють вчасно виявляти візуальні форми раку молочної залози, - зауважила Марія Місюрова, начальник управління охорони здоров’я міської ради.- Однак, незважаючи на це, відсоток занедбаних випадків в Україні  продовжує залишатися дуже високим: майже кожен п'ятий захворілий діагностується в занедбаній стадії. Якщо рак виявлено на ранній стадії, то у 90% випадків він піддається успішному лікуванню. Саме тому потрібна якісна та професійна робота з пацієнтами як лікарів загальної практики, так і вузьких спеціалістів. Саме для цього сьогодні організовано зустріч сімейних лікарів міста з  лікарем хірургом-онкологом Миколою Анікусько».

Лектор хірург-онколог, мамолог, завідувач Київського міського клінічного онкологічного центру Микола Анікусько розповів медикам міста про основні причини зростання виникнення раку молочної залози, провівши екскурс в історію даного питання:  до 1960-70–х років жінка була зовсім іншою, ніж нині. Сучасна жінка вже не займається родиною, як колись, а будує бізнес, думає про кар’єру. А це не зовсім правильно. Молочна залоза - орган репродуктивної системи, і на нього впливають гормони, які продукує жіночий організм: естроген і прогестерон. Найбільш небезпечний для жіночого здоров’я гормон першої фази циклу естроген, - саме він змушує клітину молочної залози ділитися, тож на тлі цього процесу легко виникає мутація, коли з клітини утворюється злоякісна пухлина. Є таке поняття, як естрогенове вікно - це кількість місячних, які жінка переживає за своє життя: від першої менструації (12 -13 років) до настання менопаузи (45-50 років). Що більше за цей час вагітностей, тим менше естрагонове навантаження на молочну залозу. Якщо порівняти жінку, в якої місячні припинилися в 45 років, із тією, в якої менопауза настала в 50-55, то в останньої в 2,5 рази ризик раку молочної залози вищий. Тому вагітність відіграє дуже важливу роль у жіночому здоров’ї.

«Суспільство також диктує жінці модель поведінки: не поспішай,  Мовляв, мусиш спочатку закінчити школу, отримати вищу освіту, влаштуватися на престижну роботу, зробити кар’єру. Але медична статистика свідчить: перші пологи до 25 років реально знижують ризик раку молочної залози порівняно з жінкою, яка не народжувала. Якщо перша вагітність настає у віці 25 -35 років, то ризик онкопроцесу такий же, як у жінки, що не народжувала. А перша вагітність після 35 років — навпаки — збільшує ризик захворіти на рак молочної залози порівняно з жінкою, що не народжувала», - розповів Микола Анікусько.

Також він звернувся до сімейних лікарів із закликом долучатися до активної пропаганди самообстеження серед пацієнток  та порядку направлення до мамографії, консультації мамолога. Першочерговим етапом профілактики онкологічного захворювання, за  словами Миколи Анікусько, є індивідуальний підхід до визначення ступеня ризику його виникнення. Для цього необхідно проаналізувати сукупність факторів, що впливають на виникнення та розвиток онкозахворювання. Так, серед факторів ризику виділяють вікові, генетичні, репродуктивні, гормональні, а також чинники, пов’язані з навколишнім середовищем, та особливості харчування, куріння та вживання алкоголю, низька фізична активність та ін.

Лікар нагадав колегам про методику огляду грудних залоз, стратегію самообстеження для жінок та дав вичерпні відповіді на запитання сімейних лікарів, акушер – гінекологів та ін.