Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Хто у Житомирі надає «екстрену», а хто - «невідкладну» допомогу пацієнтам, та коли потрібно викликати «швидку»

13.09.2019
Хто у Житомирі надає «екстрену», а хто - «невідкладну» допомогу пацієнтам, та коли потрібно викликати «швидку»

Одним із найчастіших звернень громадян в управління охорони здоров’я Житомирської міської ради на сьогодні залишаються скарги щодо виклику «швидкої» допомоги. Нерідко вони безпідставні та містяться на відсутності необхідної інформації щодо нових правил надання невідкладної первинної або ж екстреної медичної допомоги.

Отримавши відповідні коментарі в управлінні охорони здоров’я міської ради та КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Житомирської міської ради», спробуємо з’ясувати, чим відрізняється «екстрена» допомога від «невідкладної» та коли ж доцільно викликати «швидку», а в яких випадках – «швидка» не приїде.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про екстренну медичну допомогу» постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2012 року № 1119 затверджені критерії розподілу звернень  залежно від стану пацієнта на екстрені та неекстрені.

Внаслідок медичної реформи швидка допомога поділятиметься на невідкладну та екстрену.

 1. Невідкладна медична допомога.

Невідкладна медична допомога – це, по суті, консультація лікаря на дому. Згідно із законодавством, невідкладна медична допомога обслуговує виклики до пацієнтів - як дорослих, так і дітей, - що не потребують екстреної допомоги. Передусім це стосується інвалідів, людей похилого віку, онкохворих, пацієнтів, що перебувають на диспансерному нагляді, нетранспортабельних хворих, яких залишили вдома після надання екстреної допомоги бригади "103", дітей з гіпертермічним синдромом (висока температура тіла) для запобігання ускладненням та патологічним станам, які несуть загрозу життю,  а також родин, де є тяжкохворі, які часто потребують допомоги медиків, але з певних причин не можуть добратися до лікувального закладу.

У разі виникнення у пацієнта невідкладних станів допомогу йому має надавати сімейний лікар, чи лікар-педіатр або під час прийому в амбулаторії, або за місцем перебування хворого (за викликом).

З  1 липня 2019 року комунальне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Житомирської міської ради впровадило надання невідкладної допомоги пацієнтам в домашніх умовах бригадами медичних працівників Центру в час діяльності амбулаторій загальної практики-сімейної медицини (в робочі дні з 08.00-14.00, 14.00-20.00, в суботу – з  09.00-15.00,  в неділю та святкові дні з 09.00-12.00).

 1. Екстрена медична допомога.

До категорії екстрених належать звернення стосовно пацієнта, який перебуває у невідкладному стані, що:

1) супроводжується: знепритомленням; судомами; раптовим розладом дихання; раптовим болем у ділянці серця; блювотою кров’ю; гострим болем у черевній порожнині; зовнішньою кровотечею; ознаками гострих інфекційних захворювань; гострими психічними розладами, що загрожують життю і здоров’ю пацієнта та/або інших осіб;

2) зумовлений: усіма видами травм (поранення, переломи, вивихи, опіки, важкі забої, травми голови); ураженням електричним струмом, блискавкою, тепловими ударами, переохолодженням, асфіксією всіх видів (утоплення, потрапляння сторонніх предметів у дихальні шляхи); ушкодженнями різної етіології під час надзвичайних ситуацій (дорожньо-транспортні пригоди, аварії на виробництві, стихійні лиха тощо); отруєннями, укусами тварин, змій, павуків та комах тощо; порушенням нормального перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча тощо).

До категорії екстрених належать також звернення медичних працівників щодо транспортування пацієнтів, які перебувають у стані, що потребує обов’язкового медичного супроводження та термінової госпіталізації до стаціонарних закладів охорони здоров’я.

Екстрену медичну допомогу надають бригади «швидкої» допомоги.

Таким чином, невідкладну медичну допомогу у Житомирі надають сімейні лікарі/лікарі-педіатри або ж бригади Центру первинної медико-санітарної допомоги, екстрену медичну допомогу - бригади «швидкої» допомоги. У разі необхідності отримання невідкладної медичної допомоги – телефонуємо сімейному лікарю або лікарю-педіатру, з яким подано укладено декларацію. У випадку необхідності екстреної медичної допомоги – телефонуємо «103».

У яких неекстрених станах «швидка» не приїде:

 • раптове підвищення температури тіла з кашлем, нежитю, болем у горлі;
 • головний боль, запаморочення, слабкість;
 • біль у попереку, суглобах (радикуліт, остеохондроз, артрит, артроз тощо);
 • підвищення артеріального тиску;
 • больовий синдром у онкологічних хворих;
 • алкогольний, наркотичний, токсичний абстинентний синдром;
 • загострення хронічних захворювань  (гіпертонічної хвороби; виразки шлунка та дванадцятипалої кишки; хронічного запалення печінки, жовчного міхура, кишківника, хвороби нирок, суглобів тощо).

Якщо подібний стан виник у нічний або пізній вечірній час, пацієнту слід самостійно звернутися за допомогою до найближчої за місцем проживання лікувальної установи. Нагадаймо, що контактні телефони сімейних лікарів та лікарів-педіатрів Центру можна отримати безпосередньо від свого лікаря або зайшовши на сайт Житомирської міської ради:  http://likar.center.

Підтримуйте зв’язок зі своїм сімейним лікарем, лікарем-педіатром. Хто ще не обрав лікаря та не подав декларацію, радимо це обов’язково зробити. Сумлінно виконуйте рекомендації надані Вам лікарями первинки (особливо це стосується пацієнтів з хронічними захворюваннями, що  допоможе уникнути загострення хронічних станів та захворювань). Бережіть себе та своїх рідних!

За матеріалами, наданими  КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Житомирської міської ради»