Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Що потрібно знати про відключення будинків, квартир та нежитлових приміщень від централізованого опалення

23.01.2020
Що потрібно знати про відключення будинків, квартир та нежитлових приміщень від централізованого опалення

 

Законодавством не заборонено встановлення індивідуального (автономного) опалення. Процедура відключення від централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення в багатоквартирних будинках та окремих квартирах житлового фонду в населених пунктах України законодавчо врегульовано.

Згідно пункту 6 частини другої статті 4 Закону України від 09.11.2017 N 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон) до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, належить – встановлення порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води.

Пунктом 7 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону передбачено, що у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов’язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Не допускається примусове відокремлення (відключення) від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води власників квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, у багатоквартирних будинках у разі відокремлення (відключення) від цих мереж інших власників квартир та нежитлових приміщень.

На виконання вимог Закону наказом Мінрегіону від 26.07.2019 №169 «Про затверджено «Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.08.2019 за  №982/33953, який набрав чинності 17.09.2019 (далі-Порядок).

Новий Порядок замінив порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений наказом Мінрегіону №4 від 22.11.2005 року, яким було врегульовано лише процедуру відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.

Порядок визначає процедуру відключення власників будівель, у тому числі житлових будинків (Розділ ІІ) та відключення власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних житлових будинків (Розділ ІІІ)

Акцентуємо увагу на тому, що Порядок (дублюючи положення Закону), передбачає, що таке відключення окремої квартири від центрального опалення та встановлення індивідуального опаленням можливе лише у тому разі, якщо на день набрання чинності Закону не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від систем централізованого опалення та постачання гарячої води.

У зв’язку із затвердженням нового Порядку відключення споживачів від систем ЦО та ГВП 21 грудня 2019 р. на засіданні виконавчого комітету Житомирської міської ради прийнято рішення «Про міську постійно діючу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення та постачання гарячої води».

Таким чином, інформуємо, що на сьогодні органи місцевого самоврядування, їх виконавчі органи та посадові особи не наділені повноваженнями, які б надавали можливість дозволити мешканцям багатоквартирних будинків відмовлятись у встановленому законом порядку від централізованого опалення за власним бажанням, а не за умови, якщо в будинку відключено більше половини квартир від опалення.

За інформацією управління житлового господарства міської ради