Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Мій дім – моя фортеця. Як зробити оселю комфортною та енергоощадною

19.10.2017
Мій дім – моя фортеця. Як зробити оселю комфортною та енергоощадною

Тепло  -  необхідна умова для створення затишку у наших  оселях. З настанням холодів питання термомодернізації домівок стає справді актуальним. Правильне ставлення до утеплення будинків може значно скоротити наші витрати на опалення, а також гарантувати безпеку і належний комфорт у житлових приміщеннях, що, у свою чергу, позитивно вплине і на здоров’я домочадців, і подарує відчуття затишку.

До енергозбереження слід підходити комплексно – здійснити утеплення будинку, замінити старі вікна, встановити нове енергоощадливе обладнання (лампочки, побутову техніку) тощо. Клаптикове утеплення не можна вважати енергоефективним заходом, адже його виконання  не лише порушує норми, а й може нанести шкоду конструкціям будівлі та недовго прослужити. Натомість  лише правильне утеплення всього будинку дозволить майже вдвічі скоротити витрати на тепло.

Давайте проаналізуємо, які способи утеплення житла є найбільш доступними для населення нині, що найкраще утеплити в першу чергу, і головне – коли повернуться витрати на ці енергоощадні заходи.

Для початку необхідно з’ясувати, через які зони з будинку «тікає» тепло:

  • Через дах – 30–45% тепла.
  • Через погано утеплені вікна – від 10 до 35% тепла.
  • Не утеплені стіни можуть втрачати від 25 до 40%.
  • Через двері виходить усього 5–15%.

Починаємо з даху

Спеціалісти рекомендують розпочати утеплення власного будинку саме з горища. Користь полягає в тому, що завдяки теплоізоляції перекриття горища витрати газу можна скоротити до 20%.  При утепленні даху необхідно враховувати вид його конструкції, його стан, а також наявність первинної теплової ізоляції. Для утеплення покрівлі можна використати паробар'єр - паронепроникну захисну армовану плівку, яка утворює захисний шар з внутрішньої сторони теплоізоляції підпокрівельного простору. Як утеплювач для горища можуть послужити і звичайні тирса, і пінопласт, зверху на які викладається тепла підлога. Також треба усунути всі затікання, протяги. Завдяки цим заходам замкнутий простір горища буде прогріватися і утворюється так звана буферна зона.

Через вікна у «повітря» йде  35% тепла

Через вікна йдуть тепловтрати близько 10 - 35% від загальних показників, а тому під час домашньої кампанії із енергоефективності необхідно  замінити старі вікна з рамами, що розсохлися на енергозберігаючі. Експерти наголошують, що для нашого клімату оптимальним варіантом будуть двокамерні склопакети.

Ефективність заміни вікон залежить не лише від якості вікон.  Визначним фактором є грамотне їх встановлення: щоб щілини на місцях стикування вікна зі стіною не звели теплоізоляцію нанівець. Також експерти радять зовні утеплити віконні відкоси. Місце стикування  металопластикового вікна і стіни - це і є місток холоду. Якщо його залишити незахищеним, стіни і вікна будуть промерзати.

За двері «виходить» від 5 до 15% опалення. Втрати тепла може скоротити організація тамбуру, утеплення дверей та встановлення на них механічних довідників .

Утеплені стіни можуть зберегти  у вашій домівці до 40%тепла

Через стіни втрачається  до 40% вашого домашнього тепла, якщо відсутня ефективна термоізоляція. Існують різні варіанти технології утеплення, що відрізняються застосовуваними матеріалами і способом укладання і кріплення теплоізоляції та інших елементів. При виборі систем утеплення варто зважати на ті їхні властивості, які можуть бути шкідливими для довкілля та здоров’я людини. Для утеплення усіх частин будинку, стін зокрема, потрібно обирати матеріал, оптимальний для конкретних умов експлуатації. Зверніть увагу на  такі характеристики, як водопоглинання, стійкість до зміни температур, паропроникність, негорючість тощо.

Утеплити стіни можна зсередини або зовні (переваги та недоліки кожного з методів)

Утеплення стін зсередини має багато недоліків, тому в більшості випадків вибирають саме зовнішнє утеплення будинку.

При зовнішньому способі утеплення несуча стіна будинку захищена від впливу зовнішнього середовища, що збільшує термін служби конструкції, а при внутрішньому утепленні стіна перебуває під впливом зовнішніх факторів.

Утеплення стін зсередини будинку, скорочує корисну площу приміщення.

При організації внутрішньої теплоізоляції необхідно витрачати кошти на додаткову внутрішню вентиляцію.

Не завжди теплоізоляційні матеріали досить екологічні, тому їх близький контакт з мешканцями будинку небажаний. Щоб уникнути негативного впливу хімічних речовин, які часто присутні у складі утеплювальних плит, краще їх використовувати для зовнішньої теплоізоляції.

Коли захисна конструкція з зовнішньої сторони не має теплоізоляційного шару, то в холодний період року на внутрішній стороні стіни виступає конденсат. Волога просочує теплоізоляцію, і просочується на облицювання. За правилами утеплення в багатошаровій конструкції паропроникність шарів повинна збільшуватися зсередини назовні. Тому з внутрішньої сторони теплоізоляції потрібен пароізоляційний шар щоб утеплювач не перебував у вологому стані. Якщо не забезпечити внутрішню вентиляцію для теплоізоляційного шару, волога буде конденсуватися в утеплювачі і на пароізоляційному шарі. Це призведе до утворення грибків і плісняви на внутрішньому шарі оздоблювального матеріалу.

Якісне утеплення – це і  рішення  гідроізоляції вашої оселі - адже попереджає  проникнення вологи через тріщини у фасаді. Знову ж таки головну роль тут відіграє дотримання технології під час виконання робіт.

Заощадити кошти і зробити вашу домівку енергоефективною допоможуть урядова та обласна програми, а також Грантова програма IQ energy

Впровадження енергоощадних заходів у будинку потребує значних коштів, але завдяки державним програмам та кредитам, які надають банки, це стало більш доступним. Відшкодування  своїх витрат житомиряни можуть отримати скориставшись Урядовою  програмою  «теплих» кредитів та обласною програмою із відшкодування їх частини.

 «Теплі» кредити на придбання енергозберігаючих матеріалів в рамках Державної програми з відшкодуванням частини суми кредиту  надають державні банки – Ощадбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк, а  також і Приватбанк.

Відшкодування, яке надається учасникам Урядової програми, становить:

  • 20% суми кредиту (але не більше 12,0 тис. грн) на придбання негазових/неелектричних котлів для фізичних осіб;
  • 35% суми кредиту (але не більше 14,0 тис. грн) на придбання енергоефективного обладнання/матеріалів для фізичних осіб.

Якщо позичальником є фізична особа, яка отримує субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, то розмір відшкодування становитиме 35% як за напрямком придбання котлів, так і для інших енергоефективних заходів, але не більше 12 000 гривень.

Для участі у програмі та отримання відшкодування необхідно здійснити наступні кроки:

  • Особа приймає рішення про впровадження енергоефективних заходів, звертається до уповноваженого банку та надає необхідний пакет документів для отримання кредиту на придбання енергоефективного обладнання чи матеріалів (перелік документів визначається банком).
  • Отримує кредитні кошти.
  • Надає банку рахунки фактури, акти виконаних робіт, тощо. Таким чином, позичальник має підтвердити цільове використання кредитних коштів.
  • Якщо позичальник – субсидіант, то обов’язковим є подання копій документів (повідомлень або довідок тощо), що підтверджують призначення фізичній особі субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
  • Банк щомісячно формує та подає до Держенергоефективності реєстри позичальників, які мають право на отримання відшкодування.
  • Протягом 5 днів Держенергоефективності перераховує відповідні кошти на банківські рахунки для їх подальшого перерахування позичальникам.
  • Загалом процес відшкодування займає  до 2 місяців.

Діє в Житомирській області і Програма стимулювання населення, ОСББ, ЖБК Житомирщини щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження на 2015- 2018 роки.

Згідно з цією програмою відшкодування складає:

• фізичним особам у розмірі 10 % від суми кредиту, але не більше 1000 грн за одним кредитним договором;

• фізичним особам-учасникам антитерористичної операції на сході України – 10 % від суми кредиту, але не більше 2000 грн за одним кредитним договором.

Отримати консультації  щодо обласної програми можна за телефоном (0412) 47-46-44, 47-46-31.

Програма IQ energy  - це фінансовий інструмент для сприяння удосконаленням у сфері енергоефективності в житловому секторі України у відповідності до європейських стандартів. Програму було розроблено Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) за підтримки донорів.

Позичальники за програмою IQ energy мають право отримати гранти IQ energy як винагороду за успішну реалізацію енергоефективних проектів, які відповідають правилам гранту. Позичальник сам обирає, як використати кошти гранту, можливо, на погашення кредиту за програмою IQ energy.

Сума гранту розраховується на основі вартості інвестицій в енергоефективний проект, який підтримується кредитом, для придбання матеріалів і обладнання з нашого «Каталогу технологій» www.iqenergy.org.ua/technologies. Вартість інвестицій враховує придбання матеріалів і обладнання, а також їх монтаж.

Сума кредиту в гривні конвертується в еквівалент у євро, з метою розрахунку гранту, використовуючи офіційний обмінний курс НБУ на дату кредитної угоди, укладеної між позичальником і комерційним банком-учасником програми.

Згідно Програми:

35 % – надається позичальникам, які реалізували проект незалежно від кількості категорії матеріалів чи обладнання з нашого «Каталогу технологій».

Для того щоб мати право на отримання гранту від IQ energy, позичальник повинен відповідати всім нижченаведеним критеріям:

  • позичальник має доступ до житлового об’єкта  (квартири чи приватного будинку) в Україні, де буде реалізований енергоефективний проект. Це може бути або готовий житловий об’єкт, або той, що будується;
  • позичальник отримує кредит від комерційного банку-учасника програми IQ energy;
  • позичальник обирає з нашого «Каталогу технологій» матеріали й обладнання для проекту, генерує «Сертифікат прийнятності», закуповує матеріали та обладнання і встановлює їх на об’єкті;
  • позичальник документує проект і його завершення шляхом фотографування до та після інсталяції та збирання допоміжних документів – рахунків-фактур, актів приймання тощо;
  • позичальник реєструється в системі управління грантами програми IQ energy шляхом доступу через веб-інтерфейс https://www.iqenergy24.com/ureeff/ric і подає заявку в режимі онлайн на отримання гранту за програмою IQ energy з поданням електронних копій зібраних допоміжних документів.Ця процедура має бути здійснена протягом чотирьох місяців з дати підписання кредитної угоди;
  • позичальник продовжує кредитні відносини з банком, щонайменше, до дати подання заявки на отримання гранту.

Пам’ятайте: Енергоефективність – не «віяння моди», а вимога часу. У цьому питанні кожен має розпочати з себе.