Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

У Житомирі вшанували пам’ять жертв Катинського злочину

10.04.2018
У Житомирі вшанували пам’ять жертв Катинського злочину

Сьогодні, 10 квітня, у Житомирі вшанували пам’ять жертв Катинського  злочину - масової страти військовополонених поляків та польської інтелігенції,  здійсненої органами НКВС СРСР в роки Другої світової війни.

Представники влади разом із громадськістю запалили лампадки пам’яті та поклали квіти до пам’ятної дошки Леху Качинському та пам’ятника Іоанну Павлу ІІ, взяли участь у  месі та концерті - реквіємі в кафедральному костьолі святої Софії. Організатор вшанувальних заходів – Житомирська обласна спілка поляків України.

Довідково: Катинський злочин - воєнний злочин, під час якого відбулися масові страти польських громадян, здійснені органами НКВД СРСР за наказом керівництва СРСР і ВКП(б) навесні 1940 року. У вересні 1939 року після розв’язання нацистською Німеччиною разом із СРСР Другої світової війни у радянському полоні опинилося кільканадцять тисяч польських офіцерів та кілька сотень тисяч солдат – поляків, українців, євреїв, білорусів, литовців, вірмен, які були громадянами Польщі.  Бранців Старобільського табору (3820) працівники НКВД розстрілювали у приміщенні Управління НКВД в центрі Харкова та ховали в лісі, на таємному цвинтарі у передмісті П’ятихатки. Тих, хто перебував у Осташковському таборі (6311) –  в УНКВД Калініна (тепер - Твер) і були поховані в околицях села Мідне. В’язнів Козельського табору (4421) розстріляли під Смоленськом у Катині. Близька 7300 в’язнів тюрем Західної України та Білорусі розстріляли у різних містах СРСР. Частину з них на території України – у Києві, Харкові та – імовірно – у Херсоні. Під час «Катинського розстрілу» вбили 21 852 бранця. 16 квітня 2012 року Європейський суд з прав людини у Страсбурзі визнав Катинь військовим злочином, що був здійснений СРСР під час Другої світової війни. 

Катинський злочин є одним із найдосконаліше вивчених і задокументованих злочинів комуністичного режиму. Попри це Катинь до сьогодні є одним із найбільш «популярних» об’єктів для сучасних ревізіоністів у РФ, які намагаються спростувати причетність СРСР до цього вбивства. 

Рівно через 70 років майже на тому самому місці (в околицях Смоленська) сталась нова трагедія (авіакатастрофа), в якій загинув президент Польщі Лех Качинський, низка високопосадовців країни, громадських діячів та представників духовенства - всього 96 осіб (включно з 7 членами екіпажу).