Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Громадяни несуть персональну відповідальність за достовірність наданої інформації у деклараціях та заявах на право отримання житлової субсидії

06.07.2018
Громадяни несуть персональну відповідальність  за достовірність наданої інформації у деклараціях та заявах  на право отримання житлової субсидії

Про статистику отримувачів житлової субсидій у Богунському районі, головні новації у нарахуванні субсидій та наслідки надання недостовірної інформації у поданих в декларації відомостей громадянами в інтерв’ю із начальником управління соціального захисту населення Богунського району Якимівим Михайлом Івановичем.

Михайле Івановичу, а яка загальна статистика отримувачів субсидій у Богунському районі?

У порівнянні з 2015 роком кількість отримувачів субсидій у Богунському районі зросла. Якщо у 2015 році житлову субсидію отримували 18 тисяч 316 громадян (середній розмір субсидії – 1 118, 50 грн, максимальний – 4 981, 90 грн), то в 2016 році – 30 тисяч 263 грн (середній розмір субсидії – 1 611, 62 грн, максимальний – 6 028, 00 грн), а в 2017 році – 28 тисяч 926 грн (середній розмір субсидії – 1 381, 04 грн, максимальний – 5 647, 16 грн).

У той же час цілком ймовірно, що у наступному році кількість отримувачів житлових субсидій зменшиться. Ми прогнозуємо – близько 14 тисяч осіб в неопалювальний сезон (в минулому сезоні було близько 28 тис.).

А з чим це пов’язано?

Перш за все, хочу наголосити: хто, дійсно, потребує допомоги від держави, буде і далі її отримувати. Загалом більшість громадян, передусім це пенсіонери з незначним розміром пенсії (до 2 тис. грн.) та у яких не відбулось змін у складі сім’ї,  надалі отримуватимуть субсидії на наступний опалювальний сезон, субсидії їм перепризначать автоматично.

Як відомо, 27 квітня 2018 року Уряд прийняв постанову №329, якою вніс зміни у порядок призначення житлових субсидій для деяких категорій громадян.

Субсидія не буде призначатися у разі:

  • перевищення встановленої площі житлового приміщення (загальна площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартири і 200 кв. метрів для індивідуального будинку (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування);
  • наявності транспортних засобів, з дати випуску яких минуло менше 5 років (будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда);
  • несплати працездатними особами єдиного соціального внеску;
  • здійснення покупки на суму більше 50 тис. грн. (у т.ч. набуття права власності);
  • наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (340 грн та більше).

Багато є різної інформації щодо позбавлення субсидій тих, хто перебував за кордоном?

Тільки у випадку, якщо хтось із членів родини за попередні шість місяців перебував за кордоном 60 і більше днів. Але сам факт перебування за кордоном не є підставою відмовляти у субсидії якщо людина: отримує в Україні пенсію чи інші офіційні доходи, такі як стипендія, допомога при народженні дитини; перебуває на лікуванні, навчанні чи у відрядженні, декларує в Україні доходи і сплачує ЄСВ.

Чи є якісь зміни у розрахунку житлової субсидії?

Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства та її розмір залежить від сукупного доходу всіх осіб працездатного віку. З 1 травня 2018 року для призначення субсидії враховуються доходи членів сім’ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від адреси реєстрації їх місця проживання. Тому особам, в яких є члени сім’ї, які зареєстровані за іншою адресою, але фактично не проживають в домогосподарстві, що отримує субсидію, необхідно надати нову заяву та декларацію. У разі ненадання субсидія перепризначена не буде.

Тобто декому із субсидіантів потрібно подати нову заяву і декларацію?

Так, це стосується тих, кому субсидію було призначено не на всіх зареєстрованих, а на тих, хто  фактично проживає в помешканні; орендарів житла,  родин, де є непрацюючі люди працездатного віку, в яких або відсутні доходи, або вони менші мінімальної заробітної плати.  

Хочу особливу увагу звернути на достовірність даних у поданих деклараціях. Раджу не забувати про придбані вартісні речі, які перевищують 50 тисяч гривень, автомобілі, членів родин, які ведуть спільне домогосподарство, хоча й зареєстровані в іншому місці. Відповідальність за недостовірність даних буде нести громадянин та ще й відшкодує надані державі нанесені збитки.

І багато таких випадків? 

Прикро, але вони є. За результатами перевірки управління Держаудитслужбою в Житомирській області за період з 2015 по 2017 рр. встановлено надання громадянами недостовірної інформації у таких випадках:

  • придбання автотранспорту протягом 12 місяців перед зверненням – 86 осіб (переплачена сума субсидії 894 тис. грн.);
  • не задекларовано наявність виплат від ФССНВ – 13 осіб (переплачена сума субсидії 133 тис. грн.);
  • не задекларовано наявність доходів приватних підприємців у складі зареєстрованих – 201 особа (переплачена сума субсидії 264 тис грн.);
  • відключення отримувачів субсидії від газопостачання («ЖИТОМИРГАЗ ЗБУД» не повідомив управління соціального захисту населення Богунського району) – 13 осіб (переплачена сума субсидії 234 тис.грн).

За надання недостовірної інформації громадяни не лише позбавляються субсидії на наступний період, але й мають відшкодувати переплачені кошти. Це не здійснюється у судовому порядку. Переплачені суми субсидій будуть стягнені підприємствами-надавачами послуг.

Хочу вкотре звернутися до громадян – зміни у законодавстві щодо надання житлової субсидії спрямовані на те, щоб її отримували саме ті, хто її дійсно потребує - малозабезпечені категорії населення. Той, хто намагатиметься надавати неправдиву інформацію щодо своїх статків, приховавши свої реальні доходи, не зможе паразитувати за кошт платників податків. Правда ж як олія: скрізь наверх спливає. 

Дякую за інтерв’ю.