Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

З днем української писемності та мови !

09.11.2018
З днем української писемності та мови !

Вже 21 рік поспіль 9 листопада відзначають День української писемності та мови. За православним календарем — це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця.

Свято було засновано президентом України Леонідом Кучмою в листопаді 1997 року. Відповідно до його указу, святкування Дня української писемності та мови щорічно проводиться 9 листопада в день пам'яті українського святого Нестора-Літописця.

Нестор-Літописець – письменник-агіограф, основоположник давньоруської історіографії, перший історик Київської Русі, мислитель, вчений, чернець Києво-Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Його перу належать такі відомі роботи: "Повість временних літ", "Житіє святих князів Бориса і Гліба", "Житіє Феодосія Печерського".

Також у цей день відзначається Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва.

Раніше Всеукраїнський день працівників культури і аматорів народного мистецтва в Україні відзначався 23 березня. Ця дата була встановлена в березні 2000 року згідно з указом Президента України № 484/2000, враховуючи вагомий внесок працівників культури та аматорів у відродження української національної культури. З 2012 року, згідно Указу тодішнього Президента від 30 грудня 2011 року цей день став відзначатися в третю неділю травня й отримав назву "Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва". А вже з 2014-го року, відповідно до Указу Президента України від 30 грудня 2013-го року № 717/2013, цей День став відзначатися 9-го листопада, спільно з Днем української писемності та мови.

У цей день, щорічно проводять тематичні заходи, читання віршів, літературні вечори.

«Найбільше і найдорожче добро в кожного народу це його мова. Ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування», -  Панас Мирний.