Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Житомир отримав Європейську енергетичну відзнаку

19.03.2019
Житомир отримав Європейську енергетичну відзнаку

Житомир став другим містом України, яке отримало нагороду успішно пройшовши міжнародну сертифікацію за системою «Європейська енергетична відзнака» (ЄЕВ).

Вручення Європейської енергетичної відзнаки відбулося 19 березня під час зустрічі Муніципальної координаційної платформи з розвитку «Енергетична та кліматична трансформація для підписантів Угоди мерів».

Участь у заході взяли заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Едуард Кругляк, Директор Швейцарського бюро співробітництва в Україні Хольгер Тауш, координатор Міжнародного офісу Європейської енергетичної відзнаки Паскаль Штайнгрубер, керівник Національного офісу ЄЕВ в Україні та виконавчий директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк, а також очільники 26 українських міст.

Шлях Житомира до отримання Європейської енергетичної відзнаки розпочався у 2015 році після підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Державним секретаріатом з економічних питань Швейцарської Конфедерації та Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України про реалізацію у місті спільного Проекту з енергоефективності. Документом було обумовлено технічну і фінансову підтримку в модернізації системи теплопостачання міста, підвищення інституційної спроможності КП «Житомиртеплокомуненерго» та підтримку в побудові системи муніципального енергетичного менеджменту, її сертифікації відповідно до вимог ЄЕВ.

За результатами трьохрічної роботи фахівців виконавчих органів Житомирської міської ради разом зі швейцарськими консультантами, в  Житомирі вибудовано чітку і послідовну систему взаємодії відповідальних осіб та установ для управління процесами, які спрямовані на підвищення енергоефективності міста. Зокрема, був прийнятий п’ятирічний Муніципальний енергетичний план міста, що є ключовим інструментом координації та контролю виконання запланованих заходів. Це робить місто Житомир надійним партнером для фінансових інституцій, приватних інвесторів та міжнародних донорів у впровадженні проектів, що підвищать якість життя житомирян, одночасно скорочуючи енергоспоживання та викиди СО2. Європейська енергетична відзнака сертифікує якість управління містом у всіх сферах, де відбувається споживання енергії. 

Житомирський міський голова Сергій Сухомлин зазначає, що для Житомира Європейська енергетична відзнака – це не лише нагорода за пророблену роботу, але й стимул для здійснення нових енергоефективних проектів.

«Заходи з енергозбереження для нас стали вже не просто проектами, а стилем життя. Житомиряни вже оцінили позитивний ефект, який вдалося досягнути завдяки термомодернізації об’єктів соціальної сфери, заміни тепломереж, а також встановлення індивідуальних теплових пунктів в багатоповерхівках.  Багато проектів ще в процесі реалізації. З-поміж іншого ми запланували будівництво сонячної електростанції, реконструкцію основних магістральних мереж та очисних споруд Водоканалу. Ще одним важливим проектом є 100% заміна ліхтарів зовнішнього освітлення на LED ліхтарі. Ми вдячні Мінрегіону та нашим міжнародним партнерам SECO, НЕФКО, Е5Р, GIZ, ЄБРР і Світовому Банку, а також національному Офісу ЄЕВ – АЕМУ та іншим  організаціям за довіру та підтримку наших починань. Розуміємо, що енергоефективність це не просто тренд, а вимога часу і лише завдяки її впровадженню ми зробимо життя мешканців Житомира комфортним», - говорить міський голова.

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України підтримує впровадження Європейської енергетичної відзнаки українськими містами, адже подібні проекти надзвичайно актуальні для України, оскільки сприяють виконанню одного з найголовніших завдань українського Уряду щодо зменшення споживання газу та підвищення якості життя українців.

«Я вітаю громаду Житомира з отриманням європейської енергетичної відзнаки. Сьогодні місто є лідером з впровадження енергоефективності як в муніципальному секторі, так і переходу до відновлюваної енергетики. З реформою децентралізації, в якій Житомирщина є також лідером, міста отримали повноваження, фінансові можливості і мають змогу самостійно вирішувати пріоритети свого розвитку, одним з яких є курс на енергоефективність. Завдяки активній співпраці органів місцевого самоврядування з міжнародними донорськими організаціями і залученим інвестиціям: активно модернізуються комунальні підприємства, проводяться заходи з енергоефективності в житловому секторі, формується ринок відповідального власника. Наразі енергоефективність є викликом для України. Але в наших силах зробити її трендом, аби держава і кожний громадянин мали з неї зиск», - зазначив Едуард Кругляк.

Директор Швейцарського бюро співробітництва в Україні Хольгер Тауш пояснив, що Швейцарська Конфедерація підтримує Україну на її шляху до енергонезалежності, яка не можлива без підвищення енергоефективності.

«Ми переконані, що скорочення енергоспоживання та підвищення якості життя українців значною мірою залежить від місцевої влади в Україні. Саме тому ми підтримуємо адміністрації українських міст у набутті необхідних знань, навичок та побудові дієвих процедур управління для ефективного впровадження проектів з енергоефективності. Європейська Енергетична Відзнака, що виникла у Швейцарії близько 25 років тому і набула поширення у багатьох країнах Європи,  тепер запропонована українським містам як перевірена найкраща практика муніципального енергетичного управління, що дозволяє досягати амбітні цілі», – повідомив Хольгер Тауш.

Довідково:

Європейська енергетична відзнака (ЄЕВ) - це система управління якістю та сертифікації для міських громад та регіонів. Вона підтримує місцеві органи влади у застосуванні міждисциплінарних підходів планування та у впровадженні заходів з енергоефективності та зміни клімату. Сьогодні понад 1500 муніципалітетів в більш ніж десяти країнах світу отримали Європейську енергетичну відзнаку. Генеральний директорат Європейської Комісії з питань енергетики та транспорту у 2009 році визнав ЄЕВ «ефективним інструментом впровадження Планів дій сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР або SEAP) в контексті Угоди Мерів». Метою ЄЕВ є зниження енергоспоживання та викидів вуглекислого газу на місцевому рівні за рахунок збільшення енергоефективності та використання поновлюваних джерел енергії, а також підвищення обізнаності з цим колом питань на різних рівнях. Більше інформації на офіційній сторінці ЄЕВ: https://www.european-energy-award.org/.

Проект з енергоефективності у м. Житомир: (2015-2021, 18,6 мільйонів шв. франків. Грант Швейцарії 15,1 мільйонів шв. франків). Передбачає модернізацію системи централізованого теплопостачання із встановленням когенераційної установки органічного циклу Ренкіна, заміною мереж та встановленням ІТП, а також впровадження Європейської енергетичної відзнаки у муніципалітеті та Національне впровадження Європейської енергетичної відзнаки в Україні.

Попередні результати:

  • проведені закупівлі усіх компонентів обладнання за міжнародними процедурами, укладені всі контракти. Здійснено поставки усіх попередньоізольованих труб для заміни тепломереж (6,8 км у двотрубному вимірі), усіх індивідуальних теплових пунктів (119 одиниць).
  •  З них за 2018 рік встановлено: 2 км тепломереж у двотрубному вимірі та 46 ІТП.
  • Триває комплексна термомодернізація 5 дитячих садочків у м. Житомир.
  • Асоціацію «Енергоефективні міста України» розпочала роботу в якості Українського офісу Європейської енергетичної відзнаки, обрано додаткові три пілотні міста для впровадження ЄЕВ: Львів, Черкаси, Суми.