Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Виплата заробітної плати в «конверті» - тягар сучасності

19.03.2019
Виплата заробітної плати в «конверті» - тягар сучасності

Кожен працюючий має усвідомити – якщо відносини з роботодавцем не оформлені або якщо у офіційній звітності зазначена лише частина Вашої фактичної зарплати – Ви стали жертвою практики виплати «чорної» зарплати.

Повага до себе починається з шанування законів своєї держави. У нинішніх умовах актуальною темою сьогодення є боротьба з виплатою заробітної плати у «конвертах», реалізація гарантій оплати праці та організація заходів недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати. Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності, при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.

За нинішніх реалій, коли на ринку праці відчутний дефіцит вільних вакансій, працівники, з метою працевлаштування, досить часто погоджуються на будь-які запропоновані роботодавцем умови. Виплата заробітної плати «в конвертах» призводить до втрати можливості користування соціальними гарантіями відповідно до чинного законодавства, такими як: державна допомога сім’ям з дітьми, соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям, субсидії тощо. Приховування реального доходу впливає на недостовірність наданої інформації при зверненні за соціальними пільгами, призводить до втрати трудового стажу при розрахунку розміру пенсії. Відсутність внесків до фондів соціального страхування унеможливлює соціальний захист працівників, такі особи втрачають право на отримання гарантованої державою відпустки, своєчасно та не нижче мінімальних гарантій в оплаті праці заробітної плати, на здорові, безпечні умови праці.

Розмір пенсії є похідною умовою від розміру легально нарахованої заробітної плати та тривалості страхового стажу. Особливо хочеться наголосити на тому, що заробітна плата – це складова, яка прямо пропорційна впливає на розмір майбутньої пенсії.

Працюючим громадянам, а також тим, яких запрошують на роботу, необхідно навчитися вести діалог з роботодавцем про умови праці та про оплату праці. Тільки офіційно оформлений найманий працівник може відчувати себе соціально захищеним.

З 2000 року в Україні діє система персоніфікованого обліку, яка надає кожній застрахованій особі (найманому працівнику) можливість безоплатно отримувати відомості про себе, тобто з якої суми заробітної плати, скільки та за який період сплачено за неї роботодавцем страхових внесків. Ця система дозволяє застрахованій особі контролювати процес формування своєї майбутньої пенсії, вимагаючи від роботодавця своєчасної та повної сплати внесків.

Виплата заробітної плати у «конвертах»» - тягар сучасності, який несе за собою багато негараздів як країні, так і кожному з нас. Тож, шановні громадяни, пам’ятайте, що неофіційна заробітна плата – це майбутнє без гарантій і впевненості.

 

За матеріалами Житомирського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області