Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Вишивана хода об’єднала багатонаціональну громаду Житомира

16.05.2019
Вишивана хода об’єднала багатонаціональну громаду Житомира

День вишиванки – ще зовсім молоде свято, але з кожним роком все більше людей відзначають його. Українці у різних країнах світу одягають у цей день вишиваний одяг, демонструючи його красу і неповторність та символізуючи збереження своїх національних та культурних витоків.  

Сьогодні, 16 травня, житомиряни традиційно долучились до святкувань, одягнувши вишиваний одяг на роботу, навчання і просто за покликом серця. По обіді Житомир продовжив святкування Дня вишиванки акцією «Українці, єднаймося»  і танцювальним вишиваним флешмобом «Ми – майбутнє України!».

А ввечері у Житомирі відбулася урочиста вишивана хода. Більше двох тисяч людей у національному вбранні пройшли від Майдану Соборного по вулиці  В. Бердичівська до головної пішохідної вулиці  міста - Михайлівської. Серед учасників вишиваної ходи - міський голова Сергій Сухомлин, представники депутатського корпусу, духовенства, громадськості, багато молоді та дітей. Особливістю вишиваної ходи цього року стала участь у ній представників національно-культурних товариств та творчих колективів міста , які своїми творчими здобутками презентують культурні надбання багатонаціональної громади Житомира не лише в Україні, але й далеко за її межами.

Вишивана хода у Житомирі – 2019 - це зразковий приклад того як вишиванка стає унікальним символом, що об’єднує різних за віком, статтю, поглядами, віросповіданням, традиціями людей.  

По завершенню вишиваної ходи свято продовжилося фестивалем національно-культурних товариств.

Довідково з історії свята: Вишиті сорочки з'явилися у давнину, їх носили слов'яни у кінці І тис. Видатний український письменник, поет, публіцист, перекладач, учений, громадський і політичний діяч Іван Франко започаткував моду носити вишиванку разом із піджаком. 1876 року Олена Пчілка видала альбом українських вишиванок. Їх почали носити в Європі.

День вишиванки започаткувала 2006 року студентка з Чернівців Леся Воронюк. Її надихнув однокурсник Ігор Житарюк, який регулярно одягав вишиванку на пари. Дівчина запропонувала студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Згодом свято набуло популярності серед мешканців України та української діаспори. Навіть світові зірки за кордоном одягають вишиванки в цей день. У 2015-му американський журнал Vogue опублікував статтю, в якій назвав українську вишиванку одним з головних трендів сезону. У вишиванках позували Міла Куніс, Діта фон Тіз, Сандра Буллок.

У третій четвер травня в Україні відзначають неофіційне свято - День вишиванки. У цьому році цей день припадає на 16 травня.

Що символізує колір вишиванки

  • Білий колір - символ невинності та оберіг від нещастя.
  • Червоний - символізує любов до людини, життя, енергію сонця, радість.
  • Чорний колір - багатство і добробут.
  • Зелений - жіночий колір.
  • Синій колір - символ неба і води, звільнення від недуг і душевний спокій.
  • Золотий або жовтий - символ меду і пшениці, добробуту, достатку, багатства і радості.