Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Від військової кар’єри до цивільного життя: освіта є надважливою у реадаптації військових

03.11.2021
Від військової кар’єри до цивільного життя: освіта є надважливою  у реадаптації  військових

Яка подальша доля військового у цивільному житті?  Військові ветерани мають почувати себе захищеними та потрібними  по завершенні строку контрактів  та поверненні з війни.

Професійна перепідготовка, психологічна та соціальна адаптація військових кадрів і ветеранів АТО/ООС, а також членів їхніх сімей здійснюється на базі вишів.

Майже 700 учасників бойових дій та ветеранів війни з 2016 року пройшли навчання у Державному університеті «Житомирська політехніка».  Колишні та нинішні  військові освіту тут отримують і через міжнародний проєкт «Норвегія-Україна. Професійна адаптація. Інтеграція в державну систему» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Норвегії. Учасники бойових дій вчаться і за рахунок бюджетів семи громад, у тому числі  і  житомирської, на умовах співфінансування з обласним бюджетом.

 «Родина, навчання  та  спорт – це  фундамент, який дозволяє якісно повернутися з війни до цивільного життя», - говорить Ігор Безкаравайний, заступник міністра у справах ветеранів України. Каже, що  через призму власного досвіду розуміє, що освітній компонент тут надважливий. Міжнародні та українські освітні  напрацювання є важливими  для розробки ефективної політики та інституалізації. Вже на етапі звільнення зі служби  перед військовими має бути певна дорожня карта та  розуміння того, куди  йти далі.

Цьогоріч у Житомирі створено Навчально-науковий центр конверсії військових кадрів та ветеранів війни. Житомирська  політехніка – перший вищий освітній заклад в Україні, який створив  такий Центр.

Керівник Центру, учасник бойових дій Володимир Лагута каже, освіту учасники АТО/ООС, ветерани війни та члени їхніх сімей отримують за  37-ма  бакалаврськими та 30-ма магістерськими програмами.  У 2022 році  університет  реалізовуватиме  ще й нові освітні продукти – «Фахівець з цифрової трансформації  в громаді», «Проєктний менеджер у громаді»,  «Захист інформації в комп’ютерних системах та мережах» (спеціальність «Кібербезпека»). «Після навчання ветеран війни  вже спеціалістом приносять користь у своїх громадах», -  говорить Володимир Лагута.

Власне, про налагодження  співпраці між Центром, органами  місцевого самоврядування, виконавчої влади та громадськими організаціями йшлося  сьогодні  під час  зустрічі у форматі «круглого столу».  Така співпраця стосується освітньої, виховної, навчально-методичної діяльності, соціальної реадаптації військовослужбовців, які звільнилися, ветеранів війни та членів їхніх сімей.

«Більшість учасників бойових дій  навчаються в університеті за рахунок державного замовлення. У 2017 році таких студентів було 250, у 2018 – 141, у 2019 році – 53 учасники бойових дій, у 2020 році – 89, у 2021 році – 8, - повідомляють в Житомирській політехніці.