Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

ПЕРЕОСМИСЛЕННЯ. «Віднайшовши героїчний життєвий ідеал, нація не боїться вже ніяких фізичних ударів», - Олег Ольжич

21.07.2017
ПЕРЕОСМИСЛЕННЯ. «Віднайшовши героїчний життєвий ідеал, нація не боїться вже ніяких фізичних ударів», - Олег Ольжич

Історія – це не дати та події, це люди. В тяжкі часи ці люди об’єднують навколо себе однодумців та творять дати та події. І тоді ми розповідаємо історію кожної людини, які, як нитки у веретині, сплітаються у тканину історії країни.

Олег Ольжич був людиною, яка єднала навколо себе патріотів. Його історія вплетена в історію боротьби українців за свою державність. Він був настільки потужним, системоутворюючим, що вороги прагнули знищити Ольжича понад усе. Чого і досягли 10 червня 1944 року.

Сьогодні, 21 липня, виповнюється 110 років від дня народження житомирянина, українського поета, політичного діяча та науковця Олега Ольжича (Олег Кандиба).

Окрім творчості Ольжич приділяв значну увагу національній боротьбі за незалежність. Він очолював культурно-освітню референтуру Проводу Українських Націоналістів (ПУН) і Революційний Трибунал. Крім того був заступником Голови ПУН, а згодом і керівником. Саме тому воював на два фронти – нацистський та комуністичний.

«Він був настільки значимим, настільки потужним ідейно, що нацисти його просто знищили фізично, адже були певні, що він нічого не розповість, нічого не змінить у своїй позиції. Це була людина кремінь», - розповідала Олена Галагуза, депутат обласної ради, під час лекторію під відкритим небом до Дня Конституції.

Сьогодні відбувається переосмислення суспільством постаті Олега Ольжича. В час російсько-української війни на Донбасі, в час великих суспільних, економічних та глобальних потрясінь суспільству потрібні дороговкази. Люди, які своїм прикладом, мужністю та героїзмом доводять свою правду, відстоюють інтерес країни.

«У темний вік видно світлих людей» писав Єріх Марія Ремарк, маючи на увазі інших героїв, але кожен у цьому вислові розуміє своїх героїв.

Вадим Заброцький, Віталій Дульчик, Олександр Книш, генерал Сергій Кульчицький та тисячі інших героїв, які гинуть сьогодні на фронті це наші герої. Олег Ольжич і мільйони українців, які загинули за Україну у роки Другої світової війни потребують нашої пам’яті та шани. Це і є наші дороговкази.

«Кожна нація має свій пантеон героїв. Людей, які боролись, працювали на благо країни, робили докорінні зміни у своїй державі та вели за собою мільйони громадян. Ми зараз відновлюємо цю пам’ять про героїв Національно-визвольної революції початку ХХ століття, періоду боротьби за незалежність у роки Другої світової війни. Це процес тривалий, але вже сьогодні є результати. Олег Ольжич вже у нашій політичній свідомості», - переконаний Геннадій Махорін, депутат міської ради та історик.

Через десятиліття замовчування та брехні про Олега Ольжича настав час відновлювати правду та справедливість. Ще якихось п’ять років тому важко було уявити, що сотні житомирян прийдуть на вулицю Ольжича, до місця де був будинок Ольжича на його річницю, чи на лекцію про його діяльність на центральному майдані міста.

Сьогодні у Житомирі будується сквер імені Олега Ольжича, а до Дня Незалежності планують відкрити пам’ятник великому українцю. Також у Житомирі є вулиця та пам’ятна дошка Ольжича. Обласна бібліотека із 2007 року носить ім’я великого українця

Чи достатньо цього для гідного вшанування Олега Ольжича? Питання відкрите та потребує обговорення.

«Найважче змінити свідомість людини. Для цього потрібно формувати середовище. Показувати правду, досліджувати історію, збирати факти та будувати нову позицію і тільки тоді буде результат»,-  переконує Володимир В’ятрович, директор Українського інституту національної пам’яті.

Сьогодні у Житомирі відбуваються урочисті та мистецькі заходи присвячені річниці народження Олега Ольжича. Головна мета цих дійств – просвітницька. Але якщо не маєте часу відвідати ці події, аби дізнатись нове про відомого житомирця, то почитайте книгу. Наприклад роботу житомирського науковця, історика Сергія Стельниковича «Український національний рух опору Тараса Бульби-Боровця», в якій є цілий розділ присвяченій Житомирщині, де і знайдете інформацію про Олега Ольжича.