Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Вперше у Житомирі протягом десяти днів проходив фестиваль сучасної культури «Жовтень у Жовтні»

06.11.2018
Вперше у Житомирі протягом десяти днів проходив фестиваль сучасної культури «Жовтень у Жовтні»

Формування культурної ідентичності міста та регіону обговорили в рамках фестивалю «Жовтень у Жовті».

У Житомирі з 26 жовтня по 4 листопада тривав фестиваль сучасної культури «Жовтень у Жовтні», який проходив за підтримки родини Зубко та Українського культурного фонду.

Людмила Зубко голова громадської організації «Житомир, зроби голосніше!» розповіла, що мета фестивалю: перезапустити колишній кінотеатр «Жовтень» як новий культурний хаб і закласти фундамент нової культурної інфраструктури Житомирської області. Довгострокові результати проекту полягають у подальшому функціонуванні «Жовтня» як прогресивної інституції, що сприятиме розвитку та змінам у культурному житті Житомира із залученням громадських ініціатив, влади й бізнесу.

«Попервах ми хотіли зібрати конференцію, аби з фахівцями напрацювати шляхи реконструкції кінотеатру, розробити концепцію наповнення цієї будівлі новим змістом, аби надати кінотеатру «Жовтень» ідентичності. Проте, в ході підготовки виявилось, що є маса людей, які мають подібні ідеї та вже навіть досвід по їх втіленню в багатьох європейських країнах тощо. Ми об’єднали зусилля і наша конференція «Коли територія набуває ідентичності» стала міжнародною і трансформувалась в десятиденний фестиваль «Жовтень у Жовтні, в якому взяли участь експерти та спікери з Голландії, Польщі, Литви. А саме в мультидисциплінарний фестиваль з міжнародною конференцією та публічною програмою для широкої аудиторії. Фестиваль спрямований втілити ідеї децентралізації культури, формування культурної ідентичності та розробити методику побудови локальної ідентичності на прикладі Житомира».

Стартувала десятиденна подія з прес-туру для представників ЗМІ Житомирщини та Києва, дослідників і митців, який розпочався із відвідин Кмитівського музею образотворчого мистецтва ім. Й Д. Буханчука, де дослідниця та мистецтвознавиця Євгенія Моляр провела екскурсію новою експозицією «Хто такий Буханчук?». У другій частині відбулось знайомство з виставкою «Можливо це мистецтво», що діятиме всі фестивальні дні у приміщенні кінотеатру «Жовтень».

Не менш цікавий та насичений день був, 28 жовтня, протягом, якого відбулась презентація книги Євгена Нікіфорова «Decommunized: Ukrainian Soviet Mosaics», лекція «Житомир рятує Київ» від архітектора, урбаніста Фулко Трефферс та арт-менеджера, стратегічної радниці Марйо ван Шайк — подружжя з Нідерландів, яке досліджує та займається культурним розвитком міст, а також у рамках фестивалю проходив концерт литовського музиканта та митця Володимира Тарасова «Гобелени футуристів» у Житомирському академічному музично-драматичному театрі ім. І. Кочерги.

З 29 по 30 жовтня відбулася міжнародна конференція «Коли територія набуває ідентичності» за участі першої леді України Марини Порошенко, віце-прем’єр-міністра – міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадія Зубко та міністра культури Євгена Нищука. Під час конференції обговорили питання формування культурної ідентичності міста та регіону.

У вихідні 3 та 4 листопада відбулися лекції: дослідження ідентичності через дизайн та їжу та ролі художників у соціокультурному житті та, зокрема, українському мистецькому середовищі.

«Як дизайн взаємодіє з поняттям ідентичності» таку лекцію провела дизайнерка та ілюстраторк,  Олена Зеленська, яка розповіла про створення дизайн-проекту за допомогою інструментів антропології, психології та соціології.

Лекцію на тему: «Їжа та культура: історія солодощів» провела Олена Брайченко. Під час лекції всі присутні дізнались, чому певні продукти смакували до чаю у селах та містах України кілька століть тому і чому харчові звички сучасності залежать від минулого.

Лекція  «Музичні та інші історії» від Алефтини Кахідзе відбулася 4 листопада.

В цей же день  Павло Гудімовта та Поліна Байцим розповіли про незавершений проект Якутовичів.  

Yakutovych Academy – дослідницький проект про родину Якутовичів, одну з найбільш цікавих творчих династій України, діяльність якої значно вплинула на українське мистецьке середовище.