Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

CLIMATE AMBITION FORUM: Позиція органів місцевого самоврядування та молодіжних лідерів

03.03.2020
CLIMATE AMBITION FORUM: Позиція органів місцевого самоврядування та молодіжних лідерів

У стінах Верховної Ради України 27 лютого відбувся кліматичний форум «Підвищення кліматичних амбіцій: позиція ОМС та Молоді». Форум  ініціювала депутатка Житомирської міської ради Ірина Ярмоленко. Співорганізаторами стали громадська організація Центр Суспільних Комунікацій, громадська організація «Ліга інтернів», Українська Кліматична мережа, у співпраці з Асоціацією міст України та за підтримки Представництва ЄС в Україні та ПРООН, спільно з Комітетом Верховної ради з питань екологічної політики та природокористування.

Форум минув у синергії  представників національного уряду, представників органів місцевого самоврядування, молоді, громадських організацій, у тому числі жіночих та екологічних. На заході обговорювали можливості для підвищення кліматичних амбіцій ОМС, впливу молоді на розробку та впровадження рішень та проєктів  з питань клімату.  У рамках цього Форуму було передане Звернення до Уряду та підписано Меморандум про співпрацю між Асоціацією Столичних міст Америк та Асоціацією міст України.

Як зазначила на початку форуму Ірина Ставчук, заступниця Міністра енергетики та захисту довкілля України: «Вирішення питання клімату – це питання багатьох сфер. Сильні громади – основа розвитку  країни».

Представник ЄС в Україні Кшиштоф Гирульські у своєму виступі висловив тезу, що Європейська рада – на передовій Міжнародних заходів боротьби  з кліматом. Амбіційні  цілі  до 2020 року були виконані, зокрема викиди СО2 зменшилися на 20%, натомість економічні показники зросли на 6%, проте цього не достатньо: “Нам потрібні зміни, для цих змін недостатньо політики, є потреба у втіленні, ініціації законів на всіх рівнях. Для України це виклик, потрібна висока активність громади та молоді, зокрема.  Реформи з гори в низ – не є ефективними. Одна з тез нової зеленої Угоди ставить за мету зробити Європу першим континентом вільним від СО2.

 “Якщо не буде поштовху громадськості, в уряді неможливо буде відстоювати кліматичну політику, тому ми раді були підтримати таку нову ініціативу”, - проектна експерткиня ПРООН  Олена Маслюківська.

Маркус Бранд, радник з питань демократичного врядування ПРООН в Україні: «Це особлива подія. Недостатньо лише угод. Люди не будуть читати їх, необхідно щось робити.  Феномен сьогодні – через коронавірус використання СО2  в Китаї зменшилося на чверть, а це 6% глобальних викидів».

Форум дав поштовх міжсекторального діалогу між владою, місцевою владою та громадою. «Цей форум об’єдує навколо важливої кліматичної тематики. Своєзавдання ми вбачаємо у вихованні нової генерації політиків та державних службовців, які своєю діяльністю будуть сприяти досягненню Цілей сталого розвитку та керуватимуться принципами збереження та відновлення довкілля», - вважає Марія Савіна, виконавча директорка громадської організації «Ліга інтернів».

Наголошував на важливості ініціативи молоді Олександр Ярема, голова Державного агентства розвитку молоді та громадянського суспільства: «Важливо реформувати порядок денний, молоді люди мають бути учасниками формування та виконання рішень на всіх рівнях».

Також було обговорено питання екологічної освіти в школах, зокрема Юрій Кононеко, начальник головного управління загальної та середньої освіти директорату шкільної освіти Міністерства освіти та науки України, зазначив, що формування екологічної культури є важливою складовою сучасної освіти. Проте екологічні предмети не будуть виокремлені в нові предмети: “Відповідно до стратегії МОН, необхідно, щоб була менша кількість предметів, проте комплексні міждисциплінарні підходи до навчання”.

Під час форуму було озвучено конкретні кроки втілення зеленої політики у Верховній Раді. Заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Олександр Маріковський озвучив програму 5-ти кроків, серед яких: «Перш за все необхідно почати з себе. Необхідно випрацювати еко-звички в собі». Також мова йшла про створення «Зеленого офісу ВРУ» для вирішення існуючих проблем. Олександр Маріковський вважає, що необхідно формувати екологічну політику у повній координації громадськості, влади, молоді, залучаючи громадські організації з чистою репутацією.

Про роль Муніципалітетів у реалізації кліматичної політики говорив Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації Міст України: «70% викидів СО2 припадає саме на міста. Перехід на Відновлювальні джерела енергії (ВДЕ) є важливою складовою розвитку міст». Сьогодні лише 7 міст проголосили 100% перехід на ВДЕ до 2050 року, серед яких і Житомир. Основні виклики, які стоять перед містами, це потреба у великих інвестиціях, відсутність комунікації на різних рівнях”. Також було внесено пропозицію створення та затвердження загальнонаціональної стратегії переходу на 100% ВДЕ до 2050. «Треба робити ставку на молодь. Молодь змінить цю країну», - зазначив наостанок Олександр.

Досвідом міст Америк поділився Себастьян Наварро, генеральний секретар Асоціації Столичних міст Америк: «Кліматичні зміни сьогодні – це велика проблема. Укладення Паризької угоди у 2020 році – важлива віха історії.  Важливим є створення української мережі міст для боротьби зі змінами клімату і отримання державної підтримки. Я переконаний, що зараз є покоління, яке трансформує і вирішить цю проблему. Зробімо це разом!».
 

Після промов Олександра Слобожана та Себастьяна Наварро відбулося підписання Меморандуму про Співпрацю між Асоціацією Міст України та Столичними містами Америк за збереження клімату.

Про екологічні проблеми Києва розказала Марина Хонда, заступниця Київського міського голови: «Останнім часом проблеми торфянників, проблеми зі сміттям дуже турбують киян, Київ  готовий бути активним учасником кліматичних змін».

Сергій Сухомлин, міський голова Житомира, презентував напрацювання міста, насамперед термомодернізацію будинків, розвиток системи водопостачання. Житомир  є першим містом в Європі, в якому на 100% LED-освітлення вулиць. Також було наголошено на важливості інвестицій в енергоефективність.

Оксана Кисіль, керівниця проекту “Угода мерів”, процитувала Леонардо Ді Капріо: «Зміни клімату – наша реальність. Вони відбуваються просто зараз і є загрозою для всього людства». Пані Оксана звернула увагу на проблему спроможності громадян сплачувати ВДЕ та поставила запитання: «Чи зможе місто оплачувати 100% ВДЕ?». Проблемою, на її думку є відсутність у стратегіях міст оцінки кліматичних ризиків.

Про важливість мережевості як інструменту наголосила  Анастасія Попсуй, радниця прем'єр-міністра України з питань органів місцевого самоврядування, Президентка  Європейської асамблеї жінок-депутатів, і додала: «Поведінкові зміни складніші за законодавчі. Важливо ставити запитання «Що роблю я?».

Оксана Алієва, координаторка програми "Зміна клімату та енергетична політика" Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ – Україна) висловила тезу про те, що чим більше міста використовують промислові ресурси, то тим більше вони вкладають у запобігання кліматичним змінам.

«Важливо розвивати свідомість у молодого покоління, навчати на власному прикладі», - зазначила  Галина Киричук, ректорка Житомирського державного університету імені Івана Франка.

Оксана Удовик, представниця Інноваційної лабораторії ПРООН, презентувала інноваційні та інтерактивні методи залучення молоді, зокрема проєкт “Сафарі для Громад” і “Міжнародне змагання з Біомімікрії” -   проєкт для молоді від ПРООН для вирішення проблем змін клімату та деградації довкілля. Пані Оксана закликала молодь долучатися до Інноваційної лабораторії ПРООН.

Іншим цікавим досвідом поділився Кирило Томляк, керівник проекту «Кліматичні краплі». Цей додаток відстежує та винагороджує екологічно-дружні вчинки з метою захисту довкілля та клімату планети. 

Хуго Аґро з Португальської Асоціації молодіжних ініціатив презентував Португальський досвід залучення молоді до  екологічно дружніх вчинків: «Молодь, в процесі діяльності створює продукт, що сприяє розвитку екологічного потенціалу держави».
 

На завершення відбувся вокршоп «Кліматичний колаж»,  під час якого учасники форуму зіграли  у гру з однойменною назвою, встановлюючи причинно-наслідкові зв’язки певних екологічних подій та катастрофічні наслідки для планети.

Після завершення форуму учасники висловили сподівання, що він стане традиційним, буде створена ініціативна група та резолюція подальших кроків. «Нам важливо, що в форумі взяли участь різні соціальні групи, і вони поїдуть додому змінювати свої осередки, маючи тісний контакт з нами», - сказала Ірина Ярмоленко.  Ідею щодо локації наступного форуму висловила депутатка Самбірської районної ради Надія Черевична, обґрунтувавши проблемою вирубки лісів і важливість проведення заходів в різних куточках України. Кліматичні питання актуальні в ХХІ столітті повинні бути обговорені, а на основі напрацювань мають бути створені, реалізовані проекти, авторами яких повинні ставати молодь та представники органів місцевого самоврядування.