Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Дев’ятикласник Михайло Шубін придумав для бабусі «сонячну кухню» та пропонує енергоощадливе освітлення фонтану на Польовій

26.10.2021
Дев’ятикласник Михайло Шубін  придумав для бабусі «сонячну кухню» та пропонує енергоощадливе освітлення фонтану на Польовій

Михайло Шубін - учень 9 класу  Житомирського міського ліцею №1 та вихованець гуртка «Основи науково-дослідницької діяльності» міського центру науково-технічної творчості. Хлопець  любить досліджувати  та  за три роки відвідування гуртка отримав вже чимало призових місць на всеукраїнських конкурсах.

Тема енергозбереження зацікавила Михайла, коли він перебував влітку у бабусі в селі. «У бабусі немає газового постачання. І я почав розмірковувати, як нагріти воду та їжу за допомогою сонячної енергії. Це і стало темою моєї першої роботи «Перспективи використання сонячних кухонь у Житомирській області». Робота неодноразово займала призові місця на всеукраїнських конкурсах, а торік   взяла перше місце в обласному етапі  на конкурсі  МАН.

Коли промені сонця летять, їх можна направити таким чином,  щоб всі вони відбивалися в одну точку, яку Михайло називає «точкою фокусу». Сюди ставиться посудина з водою чи їжею. Михайло каже, що перевірив  ефективність кухонь  різних форм: параболічної, коробкової та комбінованої.  Кращою виявилася остання.

Дослідник також пропонує спосіб автономного енергоощадливого освітлення фонтану. Ідея у хлопця виникла під час реконструкції фонтану на Польовій.  14-річний дослідник критично розмірковує: світлодіодні фонарі, які надають гарний вигляд фонтану у вечірній час, використовують електроенергію від централізованого постачання. А це, на  його думку, є недоліком. На дні фонтану знаходиться зливна труба, через яку проходить велика кількість води.

Хлопець пропонує свою ідею для підтримки однакового рівня води у фонтані, її надходження та відводу. На дні фонтану треба встановити генератор, через який проходитиме вода. Вода розкручуватиме його лопасті, при цьому вироблятиметься електричний струм, який надходитиме в акумулятор.

У вечірній час енергія з акумулятора надходитиме до світлодіодних ламп, і фонтан матиме гарний вид. Важливо, що при цьому електроенергія з централізованого постачання  не витрачатиметься.

Михайло підтвердив свою ідею кількома дослідами. Водопровідну трубу він помістив у генератор.  За індикатор використав простий світлодіод. Під час протікання води світлодіод загорався, що свідчить про те, що вироблялася електроенергія. Інший дослід: до старої помпи від пральної машини прикріпив лопасть, а індикатором слугувала вже більша система світлодіодів. Під час пропускання води через світлодіоди, вони загорялися.

Свою ідею Михайло пропонує  поєднати з  фонтаном Герона, у якому  підйом води відбувається без насосів. Якщо це зробити, переконаний дослідник,  вийде незалежна функціональна система фонтанів з дуже добрим освітленням.

«При будівництві нових фонтанів ідея автономного освітлення, яку пропонує Михайло, може бути використана. Таке освітлення  можливо забезпечити за рахунок використання енергії, що продукуватиметься  від оберту води», - говорить Борис Пахолюк, директор КУ «Агенція розвитку» міської ради.

 Рік тому Михайло створив ще один не менш цікавий проєкт -  «Енергозберігаючі дитячі майданчики». Хлопця зацікавила ідея перетворення механічної енергії в електричну на реальних об’єктах. Такими об’єктами Михайло обрав дитячі майданчики, оскільки вони є гарним джерелом альтернативної енергетики. До того ж активність самих дітей можна використовувати з користю. Під основу каруселей Михайло пропонує закріпити магніти, а під них – кілька мотків мідних котушок. Під час катання на каруселі на основі електромагнітної індукції  вироблятиметься електричний струм, який далі буде накопичуватися в акумуляторах. Його можна використовувати, наприклад, для освітлення вулиць.

 Теж саме можна зробити  з гойдалками. «Під сидіння гойдалки закріпити магніт, а в упор гойдалки – котушки. Під час гойдання теж вироблятиметься електричний струм на основі явища електромагнітної індукції. Для цього типу підійде маятниковий генератор, який розрахований працювати при коливальних рухах», - пояснює дослідник.  Каже, якщо такий проєкт  реалізувати, то можна виробляти електроенергію у великій кількості.

Найближчим часом Михайло візьметься за нове дослідження: хоче вивчити можливості переробки листя для отримання гумусу, який можна  використовувати як добриво для рослин.

Публікацію створено у рамках Днів сталої енергії у Житомирі.