Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

У Житомирі працюватиме нова система моніторингу атмосферного повітря

16.12.2021
У Житомирі  працюватиме нова система моніторингу атмосферного повітря

У 2022 році у Житомирі встановлять стаціонарний пост спостереження з дослідження якості атмосферного повітря. Йдеться про впровадження нової системи державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря на виконання Постанови Кабміну № 827 від 14 серпня “Деякі питання здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря». Система передбачає отримання, збирання, оброблення та аналіз інформації про викиди забруднюючих речовин та рівень забруднення атмосферного повітря.

Пункт встановлять на майдані Визволення, де є велика транспортна розв’язка. Дані  з показників дослідження якості повітря  від газоаналізатора надходитимуть в  окремо визначене місце оператора із сервером та комп’ютером. Одночасно ця інформація буде надходити до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, а також  буде відкритою для громадськості. Стаціонарний пост моніторингу безперервно фіксує та реєструє забруднювальні речовини для виявлення довготривалих змін вмісту найбільш поширених із них – пилу, вуглецю, діоксиду сірки, оксиду азоту, формальдегіду, бензопірену та свинцю тощо. Також така лабораторія може регулярно відбирати проби повітря для подальшого аналізу.

Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 21.04.2021 р. № 300 “Про затвердження Порядку розміщення пунктів спостережень за забрудненням атмосферного повітря в зонах та агломераціях” для Житомира з населенням 260 тис. жителів достатньо однієї такої установки.

Та для об’єктивного аналізу ситуації та ефективності  роботи  щодо оцінювання та прогнозування  змін  і небезпеки  до 2025 року Житомир планує встановити ще додаткові пости спостереження. У місті їх буде 6.

«Для чіткого розуміння реального стану повітря, причин та джерел забруднення,  у Житомирі буде встановлено 6 постів. Маючи достовірну інформацією, зможемо  формувати та реалізовувати чіткі дії для покращення якості повітря.  Одна така установка досить дороговартісна – від  2 до 8 млн грн. Тому плануємо щороку встановити по одній», - говорить Сергій Кондратюк,  заступник міського голови.

Де будуть встановлюватися 6 таких  постів, наразі вирішує  комісія з питань здійснення моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря та управління якістю атмосферного повітря агломерації «Житомир». «Житомир поділено на фокус-зони відповідно до Концепції інтегрованого розвитку Житомира.В кожній зоні планують встановити один  спостережний пост», - говорить Тетяна Венгловська, екологиня КП «Інспекція з благоустрою м. Житомира» Житомирської міської ради.  Комісія вже розглянула проєкт програми з управління якістю повітря, в якій прописуватимуться конкретні заходи, спрямовані на здійснення контролю за станом атмосферного повітря. Програму мають  погодити в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України, після чого вона має бути затверджена міською радою. 

У разі перевищення показників рівня забруднення атмосферного повітря  будуть впроваджуватися заходи для поліпшення стану повітря або мінімізації шкідливого впливу забруднення на здоров’я населення. «Якщо це транспортна  розв’язка, то  можуть бути зміни в організації дорожнього руху, зміни в роботі світлофорних об’єктів,   як-от «зелена хвиля» та ін..», - пояснюють фахівці-екологи.

Наразі Державна система якості повітря в України морально та фізично зношена та не відповідає викликам сьогодення. У Житомирі моніторинг якості повітря здійснює Державна установа “Житомирський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України”. Разові дослідження якості повітря центр здійснює на замовлення міської ради. У місті функціонують два стаціонарні пости  Гідрометцентру.

«Вимірюється якість атмосферного повітря  та  встановлюється  рівень концентрації забруднювальних речовин.У порівнянні з іншими містами Житомир чисте місто, і більшість викидів іде від автотранспорту.  Суттєвих перевищень досі виявлено не було ….», -  кажуть фахівці.

На сьогодні моніторинг забруднення атмосферного повітря у Житомирі здійснювався за вмістом тільки 4-х домішок: завислих речовин, діоксиду сірки, оксиду вуглецю і діоксиду азоту.  За вересень 2021 року стан атмосферного повітря у Житомирі  виглядає так:

«Загальний рівень забруднення повітря у Житомирі у вересні оцінювався як низький. За даними спостережень, перевищення середньодобових гранично допустимих концентрацій відмічалось лише з діоксиду азоту, середньомісячна концентрація якого становила 2,5 ГДКс.д.  Середньомісячні концентрації інших домішок складали :  з  діоксину сірки – 0,8 ГДК с.д., із завислих  речовин – 0,6 ГДК с.д., з оксиду вуглецю – 0,2 ГДК с.д…. У порівнянні з попереднім  місяцем у повітрі міста підвищився рівень забруднення діоксидом сірки та діоксидом азоту; вміст інших домішок майже не змінився. У порівнянні з минулим роком вміст забруднювальних домішок у повітрі майже не змінився». Такий висновок  дала Центральна геофізична  обсерваторія імені Бориса Срезневського.