Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

У Житомирі можна дізнатися, як пахнуть космос та Місяць

12.01.2022
У  Житомирі можна  дізнатися, як  пахнуть космос та Місяць

У 115-тий  день народження Сергія Корольова у Національному музеї космонавтики розповіли, який аромат має космос. Віднедавна тут з’явилися  космічні парфуми, які так і називаються  - «Аромат Космосу» та «Аромат Місяця».

Житомирянин Валерій Мовчан сьогодні знайомиться з новими експонатами, представленими в експозиції музею. «Парфумами назвати складно, але, безумовно, цікаво. Запах копченої риби. Ще  тут я відчуваю запах пороху. Дивовижно. Відчуття класні», - ділиться враженнями відвідувач музею. Чоловік каже: запахи Всесвіту специфічні: сподобалося, як пахне Місяць, а космос – дуже різко.

Наукові співробітники розповідають: космічні парфуми створені за спогадами американських астронавтів, які побували у відритому космосі та на Місяці. Їх створив хімік та засновник американської парфумерної  компанії  Стів Пірс в партнерстві з NASA.

 «Люди, які  поверталися з відкритого космосу  на борт космічної станції, помітили, що спорядження та інструменти, з якими вони працювали, зберігають  специфічний запах, - говорить  наукова співробітниця музею.  Астронавти зазначали, що запах був унікальним та сильним і нагадував суміш пороху, обсмаженого стейка, малини та рому. Пізніше компанія створила  ще оді парфуми – «Аромат Місяця».

Запах Місяця відчули 12 астронавтів -  єдині поки що люди, які висадилися на поверхню Місяця  в рамках проєкту «Аполлон».  За відчуттями астронавтів, Місяць пахне порохом. «Дуже приємне металеве відчуття, схоже на запах зварювальних парів, горіння металу, запах озону, гальмівних колодок, пороху, волоських горіхів, рому та підгорілого мигдального печива», - так згадав відчуття Юджин Сернан, астронавт КК «Аполлон»-17».

На елеронну пошту музею прийшов лист, потім - посилка з  унікальними парфумами.  Такий подарунок музей отримав три місяці тому.

За останній рік музей поповнився й іншими цінними придбаннями, які  поки зберігаються у фондах музею. «Параболічна антена системи «Курс-Актив», яка була розроблена фахівцями «Київського радіозаводу». Ця система призначена для стикування космічних кораблів з орбітальними станціями та  встановлена на Міжнародній космічній станції. Тобто система стикування розроблена українськими фахівцями», - розповідають  науковці музею.

Літній однострій Віктора Ожинського – ще одна  нова  цікавинка музею. Однострій передав  сам керівник Центру космічних досліджень та зв’язку у Золочеві Національного центру управління космічних засобів державного космічного центру України. Свого часу Віктор Ожинський служив біля Євпаторії. У 2014 році він, як і інші українські дослідники, змушений був покинути це місце. З 2017 року військовий фахівець працює на базі біля Золочева. Наразі він готується до запуску супутника «Січ-2-30», який стартує завтра з Флориди.Компанія Ілона Маска SpaceX своєю ракетою виведе на орбіту український супутник «Січ-2-30».

Сьогодні Житомир святкує 115-ту річницю від дня народження Сергія Корольова.  Зранку у  місті до погруддя та пам’ятника вченому-академіку поклали квіти. У експозиції «Космос» Національного музею космонавтики імені С.П. Корольова відбулися урочистості.  Потому у  Поліському національному  університеті презентували результати діяльності  інноваційно-космічного кластера «Полісся».

«Корольов – це велика відповідальність.Нам пощастило, що Сергій Павлович народився у Житомирі,іми гідні нести цю пам'ять.Та найголовніше - передати  це дітям», - каже заступниця міського голови Марія Місюрова.

Нагадаємо, за підтримки Житомирської міської ради у музеї  щорічно проходить дитячий фестиваль творчості «Під сузір’ям ліри».  Справжнім святом для житомирян та гостей міста став фестиваль Korolоv Avia Fest та  Космічний напівмарафон, який проходить у Житомирі до Дня міста.