Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

"Хто ми? Психоаналіз українців": у Житомирі презентували суспільно важливий документальний фільм

21.01.2022

Психотерапія для нації. Травматичні події  історії України XX ст. вплинули на сучасне покоління.  Більшість українців не  усвідомлюють цей вплив, та психотравми не дають нам вийти на новий розвиток суспільства  та держави.

У  переддень Дня Соборності України у Житомирі відбулася прем’єра фільму "Хто ми? Психоаналіз українців". Його режисер Олександр  Ткачук та група експертів - істориків, економістів, психотерапевтів та психологів – проводять психоаналіз української ідентичності…

Фільм важливий для суспільства ще й тим, що дає рецепт зцілення української нації та кожного українця - пізнати ці травми, заново переосмислити та зрозуміти  наскільки…

Упродовж року Олександр Ткачук  їздив регіонами України та записував  героїв фільму. «Тут – люди, які пережили голодомор. Є доброволець батальйону «Донбас», що побував у полоні, є колишній працівник КГБ... Вони розповідають  свої  історії,  говорять про світосприйняття та зміну їхньої  свідомості під впливом якоїсь події. А компетентні експерти докладно аналізують  та допомагають глядачу переосмислити все. Глядач має  віднайти відповідь на  два запитання: хто ми як нація?  Хто я як громадянин України?»

Психотерапевти кажуть:  щоб подолати травму,  треба її прожити знову,  але важливо прожити усвідомлено. Це дозволяє позбавитися її.  Людина приходить на особисту психотерапію з  тим, що їй щось  заважає розвиватися. Психотерапевт проводить аналіз історії сім’ї та виявляє, що у родині пацієнтів були заслання та репресії. Звідси - підсвідомий страх та вплив на поведінку.

До слова, один з  експертів у фільмі – житомирянин.  Житомирський психотерапевт Віталій Климчук дослідив голодомор через анкетування жителів різних куточків України.  Виявилося, що  нащадки  тих родин, в яких тема голодомору звучала, а не замовчувалася, мають менше поведінкових патернів, менше  страхів,  є більш вільними   та  успішнішими.

Інший приклад. У людей, предки  яких пережили репресії, модель поведінки теж сформована особлива:  вони  воліють «не висовуватися у політичному плані»,  бояться висловити свою думку і т. д.  

На запитання, як зцілювалися інші нації, які мають подібні ушкодження, режисер відповідає так: «У фільмі частково згадується  Ізраїль, бо  цей народ теж мав проблеми, як-от  Голокосту і т. д. Однак  у цій країні  «лікують» травми якісніше. Я про культурний продукт, який вони продукують: цій проблемі присвячені фільми, книги, проєкти. В нас цей процес тільки  розпочатий…»

«Я хотів би, щоб  фільм започаткував загальнонаціональну дискусію: як нам рухатися далі?  Щоб кожен українець відчув, що він  сильний, може і має брати відповідальність за  своє життя та життя країни. Суспільство – це і є влада. Зміниться кожен українець - зміниться і вся країна», -  каже режисер.

Житомир -  друге місто, де відбувся прем’єрний показ  фільму. Завтра кінострічку покажуть у Києві, потому – в інших містах України. Автор згадує хвилювання та замисленість глядачів під час першого прем’єрного  показу стрічки  у Чернівцях і пояснює: «Фільм важкий для сприйняття. Тому я не бажаю глядачам приємного перегляду. Але - усвідомленого…».