Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Тренінг з порятунку життя: основи домедичної допомоги від студентів-медиків

17.02.2022
Тренінг з порятунку життя:  основи домедичної допомоги від студентів-медиків

Як не розгубитися та врятувати життя, коли кожна хвилина може його вартувати? Основи домедичної допомоги показують студенти та викладачі Житомирського медичного інституту. Щорічно в Україні помирає 60 тисяч людей до прибуття швидкої допомоги, тому важливо знати, як діяти  при невідкладних станах.

Серцево-легенева реанімація

Спочатку перевіряється безпечність місця надання допомоги. Потому -   чи людина у свідомості. Якщо постраждалий не реагує на короткі запитання (наприклад, ви мене чуєте?), - він  без свідомості. Якщо людина у свідомості, залишаємо її у такому ж положенні до прибуття швидкої. Не приходить до тями -  викликаємо швидку (це може зробити хтось поруч).  Затим – перевірка дихання і пульсу, що робиться одночасно. «Запрокидується голова, перевіряється прохідність дихальних шляхів, пульс, нахиляємося і  10 секунд слухаємо дихання.  Якщо немає пульсу і дихання – проводиться серцево-легенева реанімація», - розповідає студентка-першокурсниця Анастасія Колупаєва. Дівчина рівними ліктями ставить руки в замок посередині оголеної грудної клітини манекену і робить  30 натискань. Частота – 100-120, глибина  – 5-6 см.

Анастасія робить штучну вентиляцію легень. «Потрібна серветка або клапан. Запрокидуєте голову назад, робите два вдихи, дивлячись на грудну клітину. 30 натискань, два вдихи до того часу, поки людина не прийде у свідомість або до приїзду швидкої. Кожні дві хвилини перевіряється стан потерпілого. Контролюється серцебиття, пульс, дихання. Якщо у  потерпілого є дихання і пульс, але він без свідомості, його треба покласти у зручне положення до приїзду швидкої допомоги».

Як покласти потерпілого у безпечне бокове положення?

При непритомному стані, коли потерпілого реанімували, до приїзду екстреної медичної допомоги людину  треба  покласти у  безпечне стабільне  бокове положення. Як це зробити, показує чотирикурсниця Ірина Дзюба.

Варіант стану потерпілого: Після проведення СЛР потерпілий без свідомості, але дихання і пульс стабільні.

Дії: «Потерпілого треба перевести у стабільне бокове положення до приїзду швидкої. Ближню руку запрокидуємо. Дальню руку згинаємо і заводимо за щоку. Дальню ногу згинаємо у колінному суглобі і фіксуємо. Повертаємо потерпілого, фіксуємо. Голову трішки назад. Якщо пульс і дихання стабільні - залишаємо у такому ж положенні. У разі відсутності пульсу чи дихання -  переводимо потерпілого у  рівне положення  і продовжуємо  серцево-легеневу реанімацію», - демонструє студентка.  

 У наступному матеріалі читайте, як зупинити кровотечу.