Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Вперше у Житомирі розпочинає роботу школа автентичної поліської вишивки

22.02.2022
Вперше у Житомирі розпочинає роботу школа автентичної поліської вишивки

У Житомирі  вперше розпочинає роботу школа автентичної поліської вишивки. Таку нагоду створило управління культури міської ради для тих, хто хоче  навчитися вишивати давніми техніками із застосуванням відповідної символіки.

У тонкощі вишивальних технік, притаманних  Житомирщині,  посвячуватиме заслужена майстриня України  Оксана Дедюль.  Житомирська знавчиня вишивального мистецтва каже, на перших  заняттях учні освоять найпростіші шви, як-от: «вперед голка», «позад голки», шпатівка, стебнівка, позаголковий черв’ячок, стебловий вузький та широкий шов, тамбурний шов та його види.

Інші теми для занять :

 • Ознайомлення з автентичними взірцями поліської вишивки.
 • Заволікання, занизування. Закріплення нитки. Схеми вишивки.
 • Поліські рушники. Розташування візерунку, символіка орнаментів. Початок роботи над рушником.
 • Лиштва, гладь качалочками, коса гладь.
 • Рушникові виповнення. Контур. Розсипний хрестик.
 • Рушникові виповнення. Прямий хрест, кривульки.
 • Рушникові виповнення. Пряма гладь, занизування.
 • Рушникові виповнення. Щільне наповнення елементів лічильною гладдю.
 • Петельний шов. Обробка краю петельним швом.
 • Мережка. Прутик одинарний, розділений.
 • Обробка країв, рубцювання мережкою прутик.
 • З’єднувальні шви.

Майстриня показує найпростіший  з усіх видів швів, який запропонує учням освоїти на першому занятті - «вперед голку».  Голку з ниткою пропускає в тканину через визначену кількість ниток (наприклад, три чи чотири нитки,). «Голочка  постійно працює вперед від останнього стібка. Цей шов є рахунковим.  Треба рахувати ниточки..», -  демонструє  Оксана Дедюль.

Пані Оксана розповідає, що  хрестик витіснив притаманні власне українцям шви, а їх нараховувалося  щонайменше 200.

" Існувала миловарня Брокара. Мило, яке він продавав, було загорнуте в папір, на якому були хрестиком намальовані квіти. Хрестик на заняттях ми теж будемо вчити. Але дуже хочу, щоб рушнички були вишиті  не хрестиком, а чимось більшим. Хрестиком майже всі уміють… Кожен виріб буде індивідуальним і не повторюватиметься. Тому кожен складе свою схему для вишивання», - говорить майстриня.

 Каже,  українці  вкладали  особливу енергетику в автентичну вишивку, і важливо зберегти та продовжити  ці традиції.

За словами начальниці управління культури Ілони Колодій, навчальний цикл автентичної вишивки розподілений на рік. «Перший місяць заняття присвячуватимуться підготовці до Великодня, потім – до Івана Купала, затим – до Покрови, до різдвяних свят. Навчання є безоплатним і призначене для людей, старших 18 років. Заняття проходитимуть двічі на тиждень.Тривалість - півтори години», - говорить Ілона Колодій.

 Перша навчальна  зустріч  відбудеться вже завтра в Домі української культури.  Результатом першого циклу  занять стане  готовий виріб  - рушник кожного учасника, а також проведення спільної виставки автентичних рушників до свята Великодня.

Любителі  рукодільного мистецтва та ті, хто вперше  хоче взяти в руки голку,   можуть записатися до школи автентичної поліської вишивки за  номером телефону: 097 972 1244