Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Інтерв’ю з Анатолієм Сахневичем, директором Житомирського міського територіального центру соціального обслуговування міської ради

22.09.2017
Інтерв’ю з Анатолієм Сахневичем,  директором Житомирського міського територіального центру соціального обслуговування міської ради

Допомога людям похилого віку, малозабезпеченим, інвалідам є одним із пріоритетних завдань сучасного українського суспільства. Для соціального обслуговування та надання соціальних послуг громадянам похилого віку, одиноким непрацездатним громадянам, інвалідам, малозабезпеченим та іншим громадянам, які перебувають в скрутних життєвих обставинах та потребують допомоги, у нас в Житомирі працює Житомирський міський територіальний центр соціального обслуговування міської ради.

Про роботу Центру говоримо з його директором, депутатом Житомирської міської ради Сахневичем Анатолієм Олександровичем

Анатолію Олександровичу, незадовго відзначатиметься День людей похилого віку. Ви вже не перший рік очолюєте Житомирський міський територіальний центр соціального обслуговування міської ради. Які, на Вашу думку, сьогодні найбільш пріоритетні питання соціального захисту людей, які за віком або за певних життєвих обставин втратили працездатність?

На жаль, сьогодні в суспільстві мало приділяють уваги такому явищу, як одинока старість. Із 6 500 громадян, які є підопічними територіального центру, 1 800 – одинокі пенсіонери. Серед них люди похилого віку, які залишилися на самоті, втративши близьких людей. У когось син або донька померли внаслідок Чорнобильської трагедії. Хтось залишився один, бо помер чоловік або дружина. У когось рідну людину забрала війна на сході України. Тому завдання влади та суспільства підтримати таких людей. Є багато випадків, коли людина залишаючись одна, втрачає зв’язок із соціумом і не бачить сенсу в подальшому житті. Я можу Вас зараз познайомити із людиною, яка після смерті дружини, ледве не пішла з життя.

Дякую. Якщо можна, познайомте нас. Через декілька хвилин до нас приєднався Ющенко Валентин Миколайович, кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник.

Валентине Миколайовичу, як ви стали одним із підопічних  Житомирського міського територіального центру соціального обслуговування міської ради?

Втрата близької людини – це завжди трагедія, горе і біль, а відхід із життя улюбленої дружини чи чоловіка обертається ще більшим переживанням, бо між подружжям існує особливий зв’язок, де вони довгими роками ділять турботи, радощі, смуток на двох. І, коли одного дня найрідніша людина раптово йде з життя, чоловікові дуже важко таке пережити. Так сталося і зі мною, коли у 76 років мого життя, раптово померла моя дружина і я став одиноким вдівцем. За певних обставин розраховувати на підтримку від близьких можливості не було. Так я став безпорадним і опинився на узбіччі свого життєвого шляху. Із засобів масової інформації я дізнався про Житомирський міський територіальний центр соціального обслуговування міської ради. Через деякий час я став підопічним центру, який в подальшому виявився для мене справжнім порятунком і рідною домівкою. Я, як і раніше живу в своїй квартирі і залишаюся її власником, та можу не лише розраховувати на соціальну допомогу центру щодо одягу, взуття, медичних послуг, але й отримую тут необхідне спілкування, підтримку в колективі людей мого віку.

Анатолію Олександровичу, розкажіть будь-ласка, як працює Житомирський міський територіальний центр соціального обслуговування міської ради та які види соціальної підтримки надаються?

Житомирський міський територіальний центр соціального обслуговування міської ради працює вже 17 років. У центрі  діють 3 відділення: соціальної допомоги вдома; денного перебування та організації надання адресної натуральної та грошової допомоги. На обліку в нашому центрі перебуває понад 6500 громадян, які потрапили у скрутне становище та потребують сторонньої допомоги.

Якщо конкретніше, хто ці громадяни?

Це і пенсіонери, і самотні непрацездатні громадяни або одинокі сімейні подружжя, які зовсім або частково втратили здатність до самообслуговування і за висновками лікувальної установи потребують побутової та медико-соціальної допомоги, а також не мають працездатних родичів, які зобов'язані за законом їх утримувати. Допомогу тут отримують одинокі непрацездатні громадяни, інваліди, малозабезпечені пенсіонери та інші громадяни, які попали в скрутне становище та потребують сторонньої допомоги, незалежно від сімейного стану. У територіальному центрі також обслуговуються малозабезпечені громадяни та інваліди, які відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов проживання потребують грошової та інших видів натуральної допомоги (організація гарячого харчування, забезпечення продуктами харчування, одягом, взуттям, білизною, предметами першої необхідності, тощо). Щоденно в територіальному центрі отримують допомогу понад 300 осіб. При територіальному центрі працює їдальня, де щоденно безкоштовно отримують гарячі обіди 80 підопічних.

Яку саме допомогу отримали підопічні територіального центру в 2017 році?

За січень-серпень 2017 року 4132 підопічним територіального центру надано безкоштовно різні види соціальних послуг. Це й медичні послуги (аромотерапія, магнітотерапія, послуги на електротерапевтичному апараті, лікувальна фізкультура, масажні послуги тощо). А також послуги перукаря, швачки, соціально-педагогічні та психологічні послуги.  

Яким чином налагоджено роботу щодо надання медичних послуг?

У територіальному центрі працює медпункт, де одиноким непрацездатним, інвалідам та громадянам, які попали в скрутне становище та потребують сторонньої допомоги, за призначенням лікаря роблять ін’єкції, вимірюють тиск,  проводять фізичні методи  лікування, аромотерапію, масаж та інше. Ще в 2014 році територіальний центр отримав від Німецького Червоного Хреста спеціально обладнане авто для надання послуг особам з інвалідністю. З грудня 2014 року територіальним центром започаткована послуга «Соціальне авто» для перевезення громадян з обмеженими фізичними можливостями.  За січень – серпень 2017 року здійснено 550 замовлень на перевезення. У цьому році також у територіальному центрі започатковано нову медичну послугу – лікування на електротерапевтичному ліжко-апараті. 

Завдяки яким фінансовим ресурсам територіальний центр забезпечує надання такої значної кількості послуг? 

Наш центр – це комунальне підприємство Житомирської міської ради. Звичайно, фінансування отримуємо з міського бюджету. У 2017 році в міському бюджеті передбачено більше 12 млн. грн. для функціонування територіального центру. У поточному році також за рахунок Бюджету розвитку на суму в 187, 4 тис. грн.. у територіальний центр придбано кондиціонер, побутову техніку (пилосос, холодильник, морозильну камеру), водонагрівач, меблі для перукарні, медичне обладнання (окуляри, тепловий килим, стіл масажний, електротерапевтичне ліжко), швейну машинку, оверлок, електроплити. Усе це значно допомогло підвищити якість послуг, які надає територіальний центр

У територіальному центрі також побачила багато яскраво оформлених стендів, де представлені фото з дозвілля підопічних, багато виробів зроблених ними власноруч.

При територіальному центрі працює хор клубу «Ветеран» та гурт «Мелодія душі», жіночий клуб «Надія», гурток «Умілі ручки», які постійно організовують конкурси, концерти, виставки до різних свят. Творчі колективи беруть активну участь у різних фестивалях, концертах, які проходять у місті. Нещодавно під час відзначення Дня міста проходив фестиваль «Українські мальви», де  наші колективи також взяли участь. Підопічні мають змогу користуватися бібліотекою територіального центру, яка нараховує більше 2 тис. книжок різної тематики. З 2011 року вперше у Житомирі при територіальному центрі відкрито «Університет третього віку». Основним завданням такої соціально-педагогічної послуги є організація та проведення безкоштовного навчання та освітніх заходів для людей похилого віку. При університеті працюють два факультети: факультет здорового способу життя, основа медицини та спілкування і факультет мистецький. До організації навчання залучаються лікарі, мистецтвознавці, студенти університетів. «Університет третього віку» має на меті допомогти людям похилого віку в адаптації до сучасних умов життя шляхом оволодіння новими знаннями та навичками, зокрема: щодо комп’ютерної техніки та Інтернету.

Дякую Вам за інтерв’ю. Можливо Ви ще б хотіли щось додати? 

Хочу звернутися до тих, хто сьогодні молодий, здоровий, працездатний. Не будьте байдужими. Будьте милосердними. Пам’ятайте про людей, які вже відпрацювали свій вік, не мають здоров’я, залишилися на самоті. Їм дуже потрібна допомога. Ніколи не забувайте, що з такими проблемами, якими звертаються люди у наш центр, може зіткнутися кожен.