Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Юрій Журавель у Житомирі представив графічні портрети-шаржи видатних українців

29.06.2023
Юрій Журавель у Житомирі представив графічні портрети-шаржи видатних українців
Дружелюбні та змушують усміхнутися. Серія шаржових малюнків історичних постатей представлена у муніципальному артпросторі «Вежа». Цікаві портрети малює Юрій Журавель – художник і музикант з Рівного, лідер гурту «Ot Vinta!»
Проєкт «Знай наших» існує з 2017 року і складається з друкованих книг, календарів, листівок та лекцій на каналі в мережі YouTube, в яких розповідаються про видатних українців.
«Портрети великих особистостей я малював досить давно. Виникла ідея скомпонувати їх за місяцями: 9 особистостей – на одній сторінці календаря, наприклад, ті, хто народжені в грудні. Так люди можуть ототожнити себе із великими постатями. Їм буде приємно. Потому – з’явилися і футболки», - розповідає Юрій Журавель.
Сам Юрій одягнений у футболку із зображенням Залужного і написом: «Народжені в липні в бою непохитні». «Ні. Мій день народження не в липні, - каже, - але в цьому місяці народився Залужний. Йому незабаром - 50 років. Та у Залужного така футболка вже є», - посміхається Юрій. Хто ж народився у серпні, до прикладу, може носити футболку з малюнком Івана Франка.
Розповідаючи про ідею проєкту «Знай наших», каже, хотів інтерпретувати образи та історію по-сучасному і таким чином виховувати патріотизм у молодих людей.
«У патріотичній літературі та брошурках я бачив портрети того ж Романа Щухевича з отвором у скроні після вистрілу, знівеченого Ніла Хасевича… Мені ж захотілося намалювати їх іншими, щоб молоді люди, відкриваючи книгу, не думали, що тільки так має завершити своє життя патріот. Треба їх показувати також молодими та сексуальними, сповненими життям».
На виставці у Вежі – близько сотні шаржових портретів. Історичні постаті зображені добродушно-гумористично та без жодного натяку на критику. «Це ж не карикатури, а шаржі. Вони дружелюбні», - говорить автор.
Грушевський на малюнку із шинами та прапором у руках. Юрій пояснює чому: «Я цю картину створював під час активної фази Революції Гідності. Саме на вулиці Грушевського у Києві були найяскравіші події. Думаю, якби Грушевський був тоді, він так само, як і пересічні українці – дівчата на підборах та академіки, - теж носив би мішки з піском та взяв би в руки шини».
На запитання, чи мають герої характер, відповідає: «До мене багато претензій було, що я Ольгу намалював останньою. Я ж кажу у відповідь: у мене особисте ставлення до княгині, бо я народився в Овручі, а свого часу Ольга спалила Овруч разом із Коростенем. Тому я трошки ще й "патріот-сепаратист"», - жартує художник.
Виставка діятиме ще два тижні. Її переглянути можна у суботу та неділю з 12:00 до 18:00 у муніципальному артпросторі «Вежа» (м. Житомир, вул. Пушкінська, 24)
Ініціаторка виставки – студентка коледжу культури і мистецтв імені Івана Огієнка Вікторія Ашихіна. Проєкт реалізується управлінням у справах сімʼї, молоді та спорту міської ради в межах гранту для обдарованої молоді.