Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

«Жінки, мир, безпека»: перший обласний форум у Житомирі

01.12.2023
«Жінки, мир, безпека»: перший обласний форум у Житомирі

Відбувся перший обласний форум «Жінки, мир, безпека». Його мета — привернути увагу до однойменної резолюції Ради Безпеки ООН 1325, на основі якої в Україні реалізується другий Національний план дій.

Він передбачає створення умов для забезпечення рівної участі жінок і чоловіків у подоланні конфліктів, встановленні миру, процесах відновлення, протидії безпековим викликам, системної протидії насильству за ознакою статі та насильству, пов’язаному з конфліктом.

«Різні групи чоловіків в жінок по-різному можуть потерпати від наслідків війни. Коли провели дослідження країн, які перебували або перебувають у стані війни, з’ясувалося, що роль жінок була недостатньою на рівні прийняття рішень для того, щоб брати участь в переговорних, миротворчих процесах або бути активними у питаннях відновлення. Сьогоднішній форум — перший, який окреслює пріоритети, які стосуються виконання резолюції 1325 «Жінки, мир, безпека». Це можливість детальніше обговорити цей документ, виділити найбільш вразливі категорії як чоловіків, так і жінок в умовах війни та запропонувати ефективну систему надання послуг, яка б вирішувала потреби цих категорій осіб на рівні нашої області», — сказала голова Ради ГО «Паритет» Наталія Тарасенко.

Форум складався з двох дискусійних панелей: перша включала обговорення теми участі жінок на рівні прийняття рішень та відновленні України в умовах війни, а друга — презентацію результатів аудитів безпеки території у Житомирській та Семенівській громадах, мобільного додатку «Female Power», а також досвіду допомоги постраждалим від ґендерно зумовленого насильства та домашнього насильства.

Учасники та учасниці форуму у форматі «Жива книга» поспілкувалися з представниками громадських організацій й благодійних фондів та ознайомилися з їхньою діяльністю в умовах війни, а завершили захід переглядом документального фільму «Абетка» про постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом.

«Тут зібралася різноманітна спільнота. Ми всі різні: маємо свої пріоритети, свої думки, позиції. Але насправді маємо одну мету — відповідати на виклики, з якими зараз стикнулася наша країна. Важливо, щоб голос кожного та кожної був почутий та врахований для того, щоб ми зі свого боку мали можливість вплинути на вирішення всіх значимих цих питань», — директорка МБФ «Український жіночий фонд» Олеся Бондар.

Захід відбувся у межах проєкту «Посилення спроможності та взаємодії суб’єктів виконання обласного плану дій «Жінки. Мир. Безпека», що впроваджується ЖОМГО «Паритет» у співпраці з Житомирською ОВА за підтримки МБФ «Український жіночий фонд» та Уряду Канади.

 

Довідково:

Резолюція Ради Безпеки (РБ) ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» прийнята РБ ООН 31 жовтня 2000 року.

Ініціювала резолюцію міністр у справах жінок в Намібії Нетумбо Нанді-Ндаітва, коли країна головувала в РБ ООН. Значний внесок зробив Посол Анварул Карим Чоударі, Бангладеш, який був на той час Президентом Ради Безпеки. Робоча група НУО відіграла вирішальну роль в успішному лобіюванні.

Резолюція РБ ООН 1325 передбачає:

пп. 1-4: збільшити участь жінок та їх представленість всіх рівнях прийняття рішень та в установах в усіх аспектах мирних процесів, включно із запобіганням конфліктам, миротворчістю та іншими польовими операціями;

пп. 5-7: забезпечити ґендерно-чутливе навчання, матеріали та керівні принципи, включно із тими, що стосуються ВІЛ/СНІДу, та фінансування підвищення кваліфікації всього персоналу, залученого до миротворчих місій;

пп. 8-12: інтегрувати ґендерну перспективу до переговорів та мирних угод, таборів та поселень, включно із захистом прав людини жінок та дівчат – особливо в тому, як вони стосуються конституції, виборчої системи, поліції та судової системи, захисту від ґендерного насильства, зокрема, сексуального насильства в умовах конфлікту;

пп. 13: враховувати різницю між потребами жінок та чоловіків у плануванні роззброєння, демобілізації, реінтеграції та брати до уваги потреби залежних від них осіб;

пп. 14: визнавати особливі потреби жінок та дівчат при вжитті заходів для застосування рішень Ради Безпеки, таких як припинення економічних відносин чи розрив дипломатичних стосунків (згідно Статті 41 Статуту ООН), та потенційні наслідки для цивільного населення;

пп. 15: Рада Безпеки враховує ґендерні питання та права жінок, зокрема, шляхом консультацій з місцевими жіночими групами в своїх польових місіях;

пп. 16-18: Рада Безпеки активно займається цим питанням, а Генеральні секретарі звітують Раді Безпеки з питань впровадження ґендерного підходу на всіх рівнях у миротворчих місіях.