Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Українці рідко зіштовхуються з корупцією у ЦНАПах, офісах соцзахисту та органах місцевої влади

28.03.2024
Українці рідко зіштовхуються з корупцією у ЦНАПах, офісах соцзахисту та органах місцевої влади

Це показало репрезентативне опитування українців, проведене в лютому 2024 в рамках проєкту «Молодіжний марафон доброчесності», що реалізується за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні.

Попри те, що половина українців (49,8%) вважає, що корупція в нашій державі поширена повсюдно, респонденти все ж зберігають довіру до державних органів. Найменш корумпованими українці вважають Президента, ЦНАПи,  НБУ та офіси соцзахисту. Таке ставлення часто підтверджується і особистим досвідом. За опитуванням найчастіше з вимаганням хабарів респонденти зіштовхувалися в судах, закладах охорони здоров’я та в поліції. Найрідше — у центрах надання адміністративних послуг, офісах соцзахисту, органах місцевої влади.

Важливим висновком опитування є те, що на сприйняття корупції впливає висвітлення цієї теми у медіа. Так, люди, які отримують новини з соцмереж та онлайн-медіа мають вищий рівень сприйняття корупції як загалом в Україні, так і в окремих органах влади (адміністрація президента, суди, митниця, прокуратура та мер/ голова громади). Ті, хто чули про НАЗК та САП, мають нижче сприйняття корупції, ті, хто знають про НАБУ, — вище. Можливим поясненням є те, що знання про запобігання корупції та її покарання знижує сприйняття корупції, тоді як знання про розслідування може його підвищувати (тобто велика кількість розслідувань сприймається як ознака високого рівня корупції).

Сергій Яцик, локальний консультант Антикорупційної ініціативи ЄС, радник Житомирського міського голови з питань публічності, підзвітності та запобігання корупції, долучився до презентації дослідження, що відбулася 27 березня:

«Шкода від топ-корупції більш вимірювана у матеріальному розрізі, але побутову корупцію теж не можна списувати з рахунку. Корупція у школах, у медичних закладах також шкодить суспільству і створює негативні моделі поведінки для наших дітей. Отже, з точки зору тактичних рішень “тут і зараз” потрібно боротися з корупцією на вищих рівнях — цим займаються антикорупційні органи, однак боротьба з побутовою корупцією і створення культури несприйняття такої корупції — це робота на майбутнє, де можна заручитися підтримкою молоді, залучивши їх юнацький максималізм у конструктивне русло».

Саме для залучення молоді у доброчесні практики в рамках проєкту «Молодіжний марафон доброчесності» командою ГО «Вокс Україна» у співпраці з партнерами було створено командну настільну гру «Кришталевий Маяк» для підлітків з Міст доброчесності. Офіційна презентація відбулася під час заходу 27 березня. Гру для самостійного друку можна безкоштовно скачати на сайті ГО «Вокс Україна».

Активності були реалізовані за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI) – провідної антикорупційної програми в Україні, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується Міністерством закордонних справ Данії. Місто Житомир є одним з шести Міст доброчесності (Житомир, Чернівці, Червоноград, Маріуполь, Нікополь та Миколаїв), на які спрямовані ініціативи проєкту.