Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Житомир отримав Європейську енергетичну відзнаку

18.02.2019
Житомир отримав Європейську енергетичну відзнаку

«Проект «Енергоефективність у місті Житомирі» реалізується у Житомирі за підтримки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України і  Державного секретаріату з економічних питань Швейцарської Конфедерації (SECO)», - розповідає директор департаменту економічного розвитку міської ради Микола Костриця.

Проект складається з декількох компонентів, серед яких  власне сама Європейська енергетична відзнака (ЄЕВ), другий компонент стосується покращення енергоефективної інфраструктури (заміни тепломереж, будівництва ТЕЦ, встановлення індивідуальних теплових пунктів,  а також утеплення об’єктів соціальної інфраструктури), а  третім і не менш важливим компонентом є розвиток інституційної спроможності – це навчання працівників виконавчих органів ради та КП «ЖТКЕ» кращим практикам енергоефективності.

«Європейська енергетична відзнака – це система управління якістю та сертифікації для муніципалітетів і регіонів. Вона підтримує органи влади у впровадженні підходів міждисциплінарного планування та ефективних заходів енергетичної та кліматичної політики. Впершу чергу, йдеться про побудову системи управління енергоефективності в місті, - каже Микола Костриця. - Для цього у Житомирі було створено робочу групу із впровадження Європейської енергетичної відзнаки, до якої залучені фахівці різних управлінь та департаментів міськради, а також комунальних підприємств. Хтось  може не зрозуміти для чого необхідні такі бюрократичні речі, бо хоче бачити відразу реальні проекти. Добре структурований процес дозволяє швидше виконувати енергетичні цілі. А отримання відзнаки є підтвердженням того, що у місті створено систему управління енергоефективною політикою і муніципалітет має стратегічні плани у цій сфері та вона є пріоритетною для міста».

За понад 25-річне існування «Європейської енергетичної відзнаки» у проекті взяли участь 1500 муніципалітетів в Європі, із загальною чисельністю населення 48 мільйонів осіб.

Шлях Житомира до отримання «Європейської енергетичної відзнаки» розпочався чотири роки тому, коли консультантами проекту було здійснено первинну оцінку міста і визначено так звану висхідну точку у налагодженні енергеефективної політики. У 2015 році результатом було 30,5%, та  в наслідок чого розроблено план заходів по досягненню містом  потенціалу у сфері енергоефективності .

Протягом останніх років, грунтуючись на результатах первинної оцінки, та на основі отриманих рекомендацій міжнародних експертів у Житомирі затвердили Програму Муніципальний енергетичний план. Цим документом узагальнено заходи, що здійснюються у місті різними виконавчими органами. Кожному з них присвоєно певний рівень пріоритетності, що дозволяє здійснювати оперативний контроль за його виконанням. Загалом така програма допомагає підтримувати чіткий огляд усіх напрямків діяльності міста у сфері енергетики та захисту клімату, серед яких розвиток і просторове планування, муніципальні будівлі та споруди, мобільність та ін.

«Прийняттю МЕПу передувало підписання у 2012 році Угоди мерів, а у 2014 році  - затвердження Плану Дій Сталого Енергетичного Розвитку.  Нещодавно депутати більшістю голосів підтримали  прийняття Концепції інтегрованого розвитку Житомира до 2030 року. Цей  стратегічний документ визначає цілі та пріоритети, як має розвиватися Житомир. Енергоефективність є компонентом одного із пріоритетів Концепції під назвою «Зелене місто». Отже, наразі вже на загальноміському рівні задекларовано важливість енергоефективної сфери для міста», - пояснює директор департаменту економічного розвитку.

Микола Костриця, зокрема, акцентував увагу на тому що відповідно до Плану Дій Сталого Енергетичного Розвитку місто Житомир до 2020 року  взяло  на себе зобов’язання зменшити викиди СО2 на 20 %. А у  червні Житомир став першим містом у Східній Європі та на пострадянському просторі, що заявило про перехід на відновлювані джерела енергії до 2050 року.

У листопаді 2018 року за участю міжнародного аудитора ЄЕВ проведено аудит, за результатами якого місто отримало 54,6%. Місто Житомир стало другим місто в Україні, що є сертифікованим учасником ЄЕВ. Вручення ЄЕВ місту заплановано на березень місяць.

Микола Костриця відзначає: «Отримавши «Європейську енергетичну відзнаку», Житомир стає на один рівень із містами Європи, які вже відзначені нагородою та мають  стратегічні документи, в яких передбачено рух у напрямку зниження енергоспоживання. Таким чином, зростають шанси Житомира в отриманні європейських грантів, залученні додаткового фінансування для виконання довгострокових проектів у енергетичній та кліматичній сфері».

Більше інформації про енергетичну та кліматичну політику можна знайти у розділі відділу інфраструктурних проектів, енергоефективності та промоцій: https://zt-rada.gov.ua/?3506[0]=90