Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Інтеграція у нову громаду: як вимушені переселенці стають житомирянами

19.07.2023
Інтеграція у нову громаду: як вимушені переселенці стають житомирянами

Зареєстрований ВПО = член громади

У Житомирській громаді на сьогодні зареєстровано  13 483  ВПО.  Переселенці на рівні з місцевими мешканцями є членами територіальної громади, що прописано у  Статуті.  У документі, зокрема,  зазначено: права жителів громади поширюються  також на іноземців, осіб без громадянства та інших осіб, які на законних підставах проживають та перебувають у межах територіальної громади.

Статут, місцеві програми та нормативно-правові документи проаналізували експерти програми «Єднання заради дії». Вони з’ясовували, чи мають переселенці право брати участь у самоврядуванні та наскільки їм доступна соціальна підтримка.  

"Доступні соцпослуги, дискримінації ВПО немає", - експерти про Житомир

Експерти кажуть, у Житомирі ситуація непогана: для переселенців  доступні соціальні послуги, дискримінації  ВПО  немає, і далеко не всі громади в Україні мають такі результати. " Однак у Статуті  Житомирської громади відсутні положення, де чітко прописано, як ВПО мають брати участь у місцевому  самоврядуванні, наприклад,  голосувати на виборах, вносити місцеві ініціативи чи входити до складу консультативно-дорадчого органу, "- говорить Світлана Прокоф'єва, регіональна координаторка програми " Єднання заради дії".

Безоплатне харчування у житомирських закладах дошкільної та загальної середньої освіти для дітей переселенців, транспортні картки для ВПО відзначені експертами як успішні практики.

Послуги отримання натуральної допомоги, працевлаштування, юридичні та психологічні послуги є найзатребуванішими у переселенців.  Але найбільша потреба  ВПО – це  житло.

Запитуємо у переселенок, наскільки вони почувають себе включеними у життя нової громади?

 " Плету сітки для військових, відвідую заходи... "

Лариса Руднєва  рік тому вимушена була переїхати до Житомира зі Слов'янська Донецької області. "Я  мешкаю у гуртожитку  житомирського медичного інституту,  де проживає 40 переселенців. Ще 25 ВПО живуть у гуртожитку агроколеджу. Там  і мій син мешкає,  він працює на молокозаводі», - розповідає. У Житомирі жінка долучається до плетіння сіток для захисників, безоплатно відвідує оздоровчу йогу в МКСЦ та різні тренінги. 

 «У мене є пенсія та виплати як ВПО. Я отримую гуманітарну допомогу. У наборах достатньо продуктів, щоб прожити: є рис, гречка, консерви, олія та ін... Одяг? Я ось одягнена в те, що надав  «Фонд громади Житомира», - показує. Каже, почувається комфортно у Житомирі.

«Ходжу в ЛІТеру, -  продовжує. - Там разом із переселенцями, місцевими мешканцями та учасниками ансамблю «Ретро» ми плетемо сітки для військових. Ще я безоплатно відвідувала оздоровчу  імнастику у «Вільній», тренінги з фінансової грамотності. Зараз планую англійську вчити у Гончаренко центрі. У Житомирі мені добре, гарно прийняли... Сподіваюся ще, що збудують модульні будинки для ВПО».

У селі Вереси будуватиметься житло для ВПО: йдеться про 40 модульних будиночків від Червоного Хреста. До кінця року в них планують заселити переселенців. Тут  ВПО  проживатимуть згідно з договором на користування, який укладатиметься на  рік з можливістю продовження терміну проживання ще на рік, якщо підстави не змінилися... Заяви на розміщення у модульних будиночках прийматимуть після завершення будівництва та введення в експлуатацію. Про це повідомимо пізніше.

"Я всім кажу, що вже місцева житомирянка"

Юлія Речкалова разом із трьома дітьми  прибула  з Херсонської області. Місто Гола Пристань у результаті підриву Каховської ГЕС пішло під воду.  «Повертатися  моя сім’я не буде, бо немає куди», - каже переселенка. До війни жінка працювала продавчинею, та наразі бачить себе в іншій галузі – хоче бути професійною в’язальницею або ж  вчителькою трудового навчання.

"Я всім кажу, що  вже місцева  житомирянка", -  відповідає на запитання про інтеграцію в нову громаду.  " Мої діти вчаться у ліцеї №12. У Житомирі  гарні люди – привітні, приємні, співчутливі», - говорить пані Юлія.

Інтеграція в громаду: Програма, нормативно-правові акти та соціальні послуги

Інтеграції переселенців та їхніх дітей у  Житомирську громаду сприяють заходи, що  внесені у  Комплексну програму соціального захисту населення Житомирської територіальної громади на 2021 - 2025 роки.  Директорка департаменту соціальної політики  міської ради Вікторія Краснопір  каже: у Програму постійно вносяться зміни, які вимагає життя. Так у березні 2022 року через ворожий авіаудар мешканці Житомира втратили оселі. Цим людям надали статус ВПО, аби вони могли отримати щомісячно кошти на оренду житла до розв'язання житлового питання.

У Житомирі прийнято більш як 30 нормативно-правових актів  щодо надання різних видів соціальних послуг ВПО.

Такі послуги надає міський центр соціальних служб, центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю, міський терцентр і т. д.

"У центрі обліку бездомних осіб за кошти місцевого бюджету облаштовано дві кімнати для ВПО – чоловічу та жіночу. Бо траплялося, що люди приїхали з місць позбавлення волі без документів - їм теж потрібно десь проживати", -  говорить Вікторія Краснопір.

Ольга Юрченко, директорка міського центру соціальних служб, каже: житлове питання для ВПО вирішується з урахуванням вивчення потреб кожної родини ВПО. До прикладу,  безоплатне житло надали шістьом родинам ВПО, які мають усиновлених дітей, та родинам ДБСТ.

Ситуація по Україні

Загалом в Україні експерти проаналізували 193 місцеві документи в 25-ти  громадах 15-ти областей.  65 % з проаналізованих документів потребують внесення змін, бо обмежують права ВПО на соціальний захист та на участь у місцевому самоврядуванні.

 « За Статутом,  ВПО  у Житомирі є членами громади.  Для переселенців  у Житомирі доступні соціальні послуги, дискримінації  ВПО  немає, і далеко не всі громади в Україні  мають такі результати», - підсумовує Світлана Прокоф’єва .

Програма «Єднання заради дії», в межах якої  проводилось дослідження локальних політик і програм щодо залученості ВПО в життя нових громад, впроваджується IREX разом із благодійним фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США.