Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Був коханим – став кривдником: як впоратися із ситуацією, знайти в собі сили, вирватися і боротися

08.08.2023
Був коханим – став кривдником: як впоратися із ситуацією, знайти в собі сили, вирватися і боротися

Війна не скасовує домашнє насильство, а навпаки загострює ситуацію. У  Житомирі у 2023 році  було зафіксовано  1,5 тисячі  звернень щодо домашнього насильства. Втім, фахівці, які відповідають за напрямок протидії  домашньому та гендерно зумовленому насильству, припускають, що офіційні цифри – це невеликий відсоток від реальної кількості таких випадків. Бо люди не звертаються за допомогою через бар’єри, зумовлені війною... Почастішали випадки насильства стосовно жінок з боку військовослужбовців, які через нестабільний психоемоційний  стан самі потребують підтримки.

Аліна (ім'я змінено) - одна із  постраждалих від домашнього насильства.

Ми зустрічаємо 19-річну жінку у Прозорому офісі. Сюди вона прийшла на запрошення фахівців Житомирського міського центру соціальних служб міської ради на інформаційний захід, який проводить Центр спільно з ГО "Жіночий інформаційно-консультативний центр" та представниками HIAS in Ukraine.

Аліна довго вагається, але зрештою зголошується на розмову за умови анонімності.  Кривдник молодої  жінки - її співмешканець. Він військовий, а вона - внутрішньо переміщена особа.

"Я з Мелітополя Запорізької області. Ми й раніше були знайомі. Він родом з Мелітополя також, його направили служити до Житомира. Під час повномасштабного вторгнення він забрав мене, і так я опинилася у Житомирській громаді". Жінка знала, що її співмешканець зловживає алкоголем.

"Перші дзвіночки" помітила, коли якось "коханий" прийшов напідпитку, заснув, проснувся і з неприхованою агресією кинув склянку у вікно.  Жорстокість стосовно жінки почала проявлятися через пів року  спільного проживання.  Це проявлялося у приниженнях та фізичному побитті. Крики, скандали та ревнощі без будь-яких підстав молода жінка не хотіла терпіти і звернулася у Прозорий офіс до фахівців центру соціальних служб. Так вона  потрапила до кризової кімнати, яка працює у Житомирі для постраждалих від насильства. Наразі тут перебуває 4 особи - три жінки і одна дитина.  Цим людям  необхідно знайти безпечне місце, щоб вийти зі стосунків, де вони потерпають від насильства. Аліна каже, тут отримала  юридичну та психологічну допомогу.  І головне - розуміння того, що потрібно знайти в собі сили, вирватися, боротися, а не терпіти. Адресу  кризової кімнати для постраждалих від насильства ви не знайдете в Інтернеті. Її не можна розголошувати заради безпеки тих, хто там  перебуває.

Аліна каже, фахівці надали необхідну підтримку, і вона отримала поштовх до змін у своєму житті. Їй допомогли з працевлаштуванням та знайшли гуртожиток, куди незабаром вона переїде.

"Я виросла в сім'ї, де було насильство. Мій вітчим ніколи не любив мене і мою молодшу сестру, а тільки сина, якого мама народила від нього", - з неприхованим болем згадує Аліна.  Каже, була свідком того, як вітчим "далеко заходив" у спілкуванні з мамою, ображав і їх із сестрою.  Вони живуть у Мелітополі і продовжують терпіти образи, тиранію, контроль та нескінченні маніпуляції з боку чоловіка. "Терплять, бо економічно залежать від нього - проживають у його квартирі. Куди вона піде з дітьми, та ще й у такий час?", -  каже  Аліна...

До Прозорого прийшли 20 жінок, які  постраждали від домашнього насильства. Сьогодні тут їх вчитимуть навичкам самодопомоги з подолання стресу. Розповідатимуть і про алгоритм дій у разі вчинення насильства.

"Троє з цих жінок пройшли через кризову кімнату. П'ятеро  з них потерпають від насильства з боку дорослих дітей, які зловживають алкоголем. В однієї жінки дитина зазнала насильства: її скривдив співмешканець мами.  Є жінка, яка потерпає від невістки. 13 жінок потерпають від домашнього насильства з боку своїх законних чоловіків чи співмешканців", - розповідає Людмила Марчук, керівниця мобільної бригади соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього та гендерно зумовленого насильства.

Фахівчиня надає корисні  контакти для тих, хто шукає допомоги:

- гаряча лінія для запобігання домашньому насильству - 1547;

- мобільна бригада соціально-психологічної допомоги - 0505275687;

- денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства - 063-354-65-20, Прозорий офіс, каб. 101.