Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Травми від війни: у Житомирі відкрили безпечний простір, де допомагатимуть дітям «засвітитися»

12.01.2024
Травми від війни: у Житомирі відкрили безпечний простір, де допомагатимуть дітям «засвітитися»

Чути звуки сирен та вибухи, бачити жорстокість окупантів, вимушено переїхати в інше місто, втратити через війну  найрідніших…  Реалії війни невтішні: маємо велику кількість дітей з травмами війни.

12-річна Улянка своє звичне середовище втратила два роки тому, коли через війну вимушена була приїхати до Житомира з Харкова. Про своє рідне місто любить розповідати: «У нас багато університетів та місць, де діти розвиваються.  Там мої друзі… Там дуже цікаво».

У Житомирі Улянка теж знайшла друзів. Вона вчиться в ліцеї №14, займається повітряною гімнастикою, плаванням та любить ліпити…

Поруч Улянки  — психологиня Тетяна Шапран, яка пильно стежить, аби дівчинці не поставили запитання, що травмує. «Для неї та її мами важливо, щоб їхня історія не виходила за межі і залишалася з ними», — пояснює фахівчиня.

Тетяна Шапран — головна психологиня центру «СвіТи», що сьогодні відкрився у Житомирі. Тут працюватимуть задля збереження ментального здоров’я  дітей від 12-ти до 16-ти років — насамперед  дітей ВПО, військовослужбовців та тих, у кого війна забрала тата чи маму.

«СвіТи» — це комфортно облаштований простір для підлітків: є кухня, зручні крісла-мішки, диван, стільці, інтерактивна дошка та все необхідне приладдя для проведення групових занять.  Та головне — тут дитина, що має травму війни, знайде опору та розуміння.

Тетяна Давидовська,  одна зі співзасновників проєкту «СвіТи», психотерапевта та психологиня, розповідаючи про проєкт, оперує терміном «травмочутлива педагогіка». Каже,  простір "СвіТи" — безпечний та чутливий, тут діти зможуть не тільки відновитися, а й  реалізовувати свої особистісні якості та рухатися вперед.

«Мультимодальні принципи роботи центру включатимуть різні інструменти для подолання викликів, використання відновних практик, чутливих до дитини та її потреб…. Навчені педагоги знають, як не зачепити чутливі моменти в дітей…», — говорить  Тетяна Давидовська.

У центрі проводитимуть заняття на різні теми.  Групи складатимуться із 12-ти чи 15-ти дітей. Фахівці закладу кажуть: уже після 10-ти занять учасники краще розумітимуть себе, свої цінності, підвищать стресостійкість і матимуть навички інтеграції у нову спільноту. 10 занять — це основна програма, по завершенні якої всі учасники зможуть відвідувати психологічні чи розвантажувальні заходи у центрі щодня у позашкільний час.

Для участі у програмі батьки мають заповнити анкету. Інформацію опрацюють працівники центру, запросять на співбесіду. Це необхідно для того, щоб правильно сформувати групи відповідно до потреб дитини.

«На жаль, потреба у відкритті таких центрів зростає, — говорить Віктор Клімінський, секретар міської ради. — Від початку повномасштабного вторгнення Житомир  прийняв 2 тис 819 дітей. Розуміємо, що і  ця цифра може змінитися в бік зростання…Вдячність  інвестору, який допомагає в реабілітації діток. Бо це — надважливо сьогодні».

Центр створили благодійні фонди BGV та KIDS OF UKRAINE.  «Психосоціальна підтримка для підлітків наразі є дуже важливою, — зазначає голова фонду BGV Поліна Алдошина. —  В майбутньому  підлітки стануть частиною дорослого громадянського суспільства, опорою та рушієм нашої країни».

Безпечний простір вже функціонує у Львові, Черкасах та Хмельницькому, і Житомир — четверте місто, де працюватиме такий заклад. За рік  тут планують допомогти 500 підліткам.