Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

«Орнаментальні фуги Василя Кричевського»: альбом та виставка — у Житомирі

17.02.2024
«Орнаментальні фуги Василя Кричевського»: альбом та виставка — у Житомирі

Архітектор, графік, дизайнер, художник театру й кіно, творець герба й гривні УНР, а також цілого напряму в архітектурі — українського модерну...

У Житомирі презентували проєкт "Орнаментальні фуги Василя Кричевського". Його автор — Олександр Савчук, харків'янин, кандидат філософських наук і видавець.

Дерев'яні панно, панно на полотні та альбом, в якому зібрані дві сотні ескізів, розроблених свого часу Кричевським і не використаних ним, — це складові мистецького проєкту.

Ці ескізи орнаментів знаходяться в різних музеях України. Тепер вони ще й втілені у вигляді картин. У Житомирському обласному краєзнавчому музеї представлено 17 таких картин: 4 — на дереві та 13 — на полотні.

"Ця експозиція — це спроба показати, як може працювати народне мистецтво в елітарному міському просторі", — говорить Олександр Савчук. Ескізам дали нове життя, і вони цілком можуть існувати у сучасному дизайнерському світі.

Олександр Савчук є укладачем двотомної хрестоматії «Василь Григорович Кричевський", куди увійшли текстові праці, архівні матеріали, художні роботи та інший творчий доробок митця. Автор проєкту каже: у ході праці над спадщиною Кричевського і стало відомо про дві сотні його ескізів, що зберігаються у різних музеях.

"Ми захотіли не просто опублікувати їх, а дати нове життя", — каже видавець. — ... Для мене ще й дуже важливо, що Кричевський, будучи слобожанином і харків' янином, а потім киянином, знаним на увесь світ, повертається і мандрує містами України".

Виставка вже побувала у Полтаві та Києві. У Житомирі в обласному краєзнавчому музеї її можна переглянути упродож місяця. Потім вона поїде до Львова та Харкова...

"Виплітаємо те інтелектуальне мереживо, що накриває нашу країну і робить нас сильнішими", — відгукується про співпрацю з Олександром Савчуком Людмила Зубко, депутатка міськради та керівниця ГО "Житомир, зроби голосніше!". Каже, важливо друкувати книгу та робити її "живою", тим самим "підсвічуючи садівників софійності — людей, які працювали на наше майбутнє".