Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

У Житомирі відбудеться вечір-лекторій, присвячений пам’яті Героїв Крут

28.01.2019
У Житомирі відбудеться вечір-лекторій, присвячений пам’яті Героїв Крут

29 січня у Житомирі відбудеться вечір-лекторій, присвячений пам’яті Героїв Крут. Під час заходу учасники зможуть дізнатися більше про трагічні події січня 1918 року та переглянути документальний фільм про хід бою під Крутами.

«Дім української культури спільно з Національною скаутською організацією України «Пласт» організовує вечір-лекторій «Пам'ятай про Крути» - про учасників бою. Під час лекторію відбудеться перегляд документального відеоролику про хід бою під Крутами та виконання тематичних пісень, що присвячені подіям Української революції 1917-1921 років ( "Йде січове військо", " Десь за Дніпром гримить гроза", "Війна народна", " Зажурився батько отаман"). Запрошуємо всіх небайдужих і тих хто хоче дізнатися більше про ті події та вшанувати українських героїв», – зазначають організатори.

Довідково:

Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 біля залізничної станції Крути за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина.

Одночасно з ним у Києві розпочалося третє більшовицьке повстання, що змусило у вирішальний момент розвернути підкріплення, яке мало допомогти під Крутами, на його придушення.

Бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько 400 вояків.

У бою під Крутами оборонці української державності виконали наказ командування і зупинили стрімкий наступ ворога. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

Сучасників особливо вразило поховання 27 сильних в повному розквіті сил юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової Могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти».

На Аскольдовій могилі
Поховали їх —
Тридцять мучнів українців.
Славних, молодих...

На Аскольдовій могилі
Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.

На кого посміла знятись
 Зрадника рука? —
Квітне сонце, грає вітер
 І Дніпро-ріка...

На кого завзявся Каїн?
Боже, покарай! —
Понад все вони любили
 Свій коханий край.
 
Вмерли в Новім Заповіті
 З славою святих. —
На Аскольдовій могилі
Поховали їх.

1918